Stałeś się ofiarą skutków rozlania kwasu masłowego? Ktoś rozlał kwas masłowy w Twoim lokalu, samochodzie lub w innym miejscu? Potrzebujesz pomocy jak usunąć odór po kwasie masłowym? Spokojnie, tu znajdziesz wszelkie informacji jak pozbyć się kwasu masłowego i jak postępować, gdy ta sytuacja przydarzyła się właśnie Tobie. Pomożemy.
W kilku słowach czym jest kwas masłowy:
Kwas masłowy (butanowy) C4H8O2- to organiczny związek chemiczny z grupy kwasów karboksylowych w postaci oleistej i bezbarwnej cieczy. Jego zapach kojarzy się z wymiocinami, zjełczałym masłem i innymi tłuszczami oraz ludzkim potem. Ma ostry, intensywny, trudny do zniesienia zapach. Kwas masłowy ma szerokie zastosowanie w produkcji środków zapachowych, leków oraz barwników. Jest skutecznym środkiem odstraszającym dziką zwierzynę. Niestety często wykorzystywany jest również w innych celach…
Skutki rozlania kwasu masłowego:
Jego zapach jest bardzo intensywny, może powodować zawroty głowy i wymioty. Smród i odór, jaki wytwarza, przez rozlanie nawet niewielkiej ilości tej substancji może utrzymywać się latami. W przypadku rozlania go w pomieszczeniu zabiegi zbijania tynków, zrywania podłogi, wietrzenia, ozonowania okazują się nieskuteczne. Kwas masłowy potrafi głęboko penetrować wiele różnych materiałów. Nawet niewielka ilość wylania tejże substancji na karoserię pojazdu do niedawna skutkowała zezłomowaniem samochodu.
Skąd się bierze kwas masłowy? Gdzie można kupić kwas masłowy?
Niestety kwas masłowy jest ogólnodostępny, w internecie znajdziemy mnóstwo ofert sprzedaży tej substancji. Co gorsza, sprzedający wręcz zachęcają do bandycki działań pisząc: „…chcesz się pozbyć sąsiada lub konkurencji?…zamów…100% skuteczności…”. Najczęstszym jednak spotykanym preparatem, który zawiera kwas masłowy jest odstraszacz na dziki o nazwie „Hukinol”.
Rozlali w moim lokalu kwas masłowy – co zrobić, by zniwelować jego zapach?
Jeśli właśnie stałeś się ofiarą rozlania kwasu masłowego, w pierwszej kolejności wezwij odział Straży Pożarnej. Przed ich przybyciem spróbuj namierzyć jakie konkretne miejsca zostały polane (pomoże to w następnym etapie przy zabiegu dezodoryzacji). Pamiętaj, by nie zmywać kwasu masłowego, najlepiej jest go zebrać np. za pomocą ręczników papierowych. Wietrzenie należy rozpocząć od razu po rozlaniu. Jeśli w lokalu znajdują się cenne przedmioty zabezpiecz je folią, w taki sposób nie nasiąkały zapachem lub wynieś na zewnątrz. Pamiętaj jednak przy tym, aby zabezpieczyć się w odpowiednią odzież ochronną, rękawce, maskę oddechową.
Gdy już przybędzie jednostka Straży Pożarnej poinformuj ich, że został rozlany kwas masłowy. Po czym go rozpoznasz? Jeśli przypomina to zapach zjełczałego masła, wymiocin czy ludzkiego potu to na 99% jest to kwas masłowy. Zwróć uwagę strażakom, aby wchodząc nie roznosili rozlanego kwasu na obuwiu, jak również by przed zmyciem, zebrać maksymalnie ile to możliwe niewchłoniętego jeszcze kwasu. Często zdarza się, że wchodzący na inspekcję strażacy roznoszą po całym lokalu na butach śmierdzącą substancję, bądź spłukują ją po całym lokalu. Wówczas staje się trudniejszym zadaniem neutralizacja zapachu.
Gdy już akcja zostanie zakończona, strażacy odjadą i zostawią Cię z nieprzyjemnym zapachem, zacznij od pozbycia się wszystkich elementów, których jesteś pewien, że zostały potraktowane kwasem masłowym, jeśli rozlany został na kafelki- zbij je, jeśli na drzwi- wymień na nowe itd. Przedmioty, które przeniknęły zapachem kwasu, a nie miały bezpośredniego kontaktu z substancją, powinno się dokładnie umyć, czy jak w przypadku odzieży i innych tkanin wyprać. I to niestety już wszystko, co możesz zrobić sam, teraz skontaktuj się z nami a my zajmiemy się całą resztą. Nie próbuj samodzielnie usuwać odoru za pomocą dostępnej chemii, słynnego ozonowania czy za pomocą silnych środków typu anty- hukinol na bazie wodorotlenku sodu. To może być bardzo niebezpieczne i nieskuteczne!