Zwalczanie kleszczy Wrocław – Najczęściej zadawane pytania!
- Czy zwalczanie kleszczy jest skuteczne?
Tak! Nawet już jeden zabieg w sezonie może wystarczyć by całkowicie ograniczyć populację kleszczy w ogrodzie! W trudnych przypadkach wykonuje się 2-3 zabiegi w ciągu roku
- Czy zwalczanie kleszczy jest bezpieczne?
Tak! W 100 % zabiegi prowadzone przez nasz firmę są bezpieczne dla ludzi, zwierząt, roślin, a także dla pszczół, stosujemy preparaty tj. syntetyczny ekstrakt chryzantemy, żywice naturalne (adiuwanty) więcej informacji znajdziecie Państwo poniżej
- Jak długo działają środki do zwalczania kleszczy?
Nawet do 4-6 tygodni co pozwala wyeliminować wszystkie stadia rozwojowe kleszczy od jaj po dorosłe osobniki, do zabiegu dodajemy naturalne żywice, które wydłużają działanie środka i ograniczają możliwość łatwego spłukania przez deszcz czy odparowania z powodu wyższych temperatur
- Jaka jest cena zwalczanie kleszczy w ogrodzie na terenie miast Legnica, Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra?
Średnia cena dla działki o powierzchni 1000 metrów2 to 400 złotych.
- Czy zabieg zwalczania kleszczy w ogrodzie, zwalcza również komary i meszki?
Tak! Zabieg zwalczania kleszczy działa skutecznie również na komary i meszki.
Kleszcze w ogrodzie ?!
Z każdą wiosną powraca problem inwazji kleszczy. Niestety problem z kleszczami nie istnieje tylko w lasach czy na łąkach i nie tylko na spacerach jesteśmy narażeni na ukąszenie przez tego pajęczaka. Równie prawdopodobne, jest napotkanie kleszcza na naszej działce podczas wypoczynku czy też prac ogrodowych. Ze względu na niebezpieczeństwo jakie niesie ze sobą kleszcz, a dokładnie choroby odkleszczowe, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na nasze otoczenie w ogrodzie. Miejsca zacienione i wilgotne to ulubione królestwo tych krwiopijców. Więc jak uniknąć zagrożenia? Jak wygląda zwalczanie kleszczy w ogrodzie? Jak się pozbyć kleszczy w naszym ogrodzie, posesji, zagajników? Tutaj wszystko wyjaśnimy!
Jak walczyć z kleszczami w ogrodzie ?
Zawsze możemy zastosować środki ogólnodostępne, którymi spryskamy siebie oraz odzież, bądź różnego rodzaju żele lub maści. Owszem, jest to skuteczne ale na krótką metę, na spacerze w lesie czy tez parku. Jednak nie pozbędziemy się w ten sposób kleszcza
z ogrodu, który tylko czeka, kiedy preparat straci na działaniu i będzie mógł się spokojnie wgryźć w nasze ciało. Istnieją naprawdę skuteczne i sprawdzone metody na zwalczanie kleszczy w naszych ogrodach, posesjach, działkach, zagajnikach itp.
Skuteczne metody na zwalczanie kleszczy Wrocław
Opryski
Zabieg oprysku, który wykorzystujemy do zwalczania kleszczy w ogrodzie, wykonujemy opryskiwaczem spalinowym lub elektrycznym. Jak w poniższych metodach, używamy naturalnej żywicy i syntetycznego ekstraktu z chryzantemy. Ten zabieg na zwalczanie kleszczy jest bardzo bezpieczny dla ludzi, zwierząt i roślin, jeśli oczywiście jest wykonywany przez osoby przeszkolone i odpowiednio przygotowane Metoda ta wykorzystywana jest głownie tam, gdzie przeważają tereny zielone.
Zamgławianie ULV – Ultra Low Volume
Kolejna skuteczna metoda na zwalczanie kleszczy to zamgławianie ULV – Ultra Low Volume, czyli ultraniskoobjętościwą zimną mgłą. Polega na rozpyleniu cieczy przy pomocy tzw. generatora zimnej mgły. W procesie tym powstają krople 10 razy mniejsze od kropli powstałej podczas standardowego oprysku ( tj. ok 20 mikronów). Do tej metody używamy dodatkowo naturalnej żywicy, dzięki, której preparat tak szybko nie odparowywuje, nie zostaje spłukany przez deszcz, jest odporny na warunki atmosferyczne a co za tym idzie dłużej utrzymuje się na roślinach. Zabieg ten jest zupełnie bezpieczna dla ludzi, roślin oraz zwierząt.
Zamgławianie termiczne
Następna metoda na zwalczanie kleszczy jaką stosujemy to zamgławianie termiczne gdzie wytwarzana zostaje zabójcza dla kleszczy mgła, wnikającą dosłownie w każde źdźbło trawy. Służy do tego odpowiedne urządzenie zwane zamgławiaczem. Metoda ta polega na rozpyleniu insektycydów w postaci chmury tzw. suchej mgły. Kleszcz przy kontakcie z chmurą po prostu zdycha lub zostają sparaliżowany. W tej metodzie używamy głównie syntetycznego ekstraktu z chryzantemy. Podobnie jak wcześniej opisane zabiegi, ten również jest bardzo bezpieczny.
Zwalczanie kleszczy tymi metodami, jest bardzo skuteczne i powszechnie doceniane przez działkowców.
Ile kosztuje zwalczanie kleszczy Wrocław?
Cennik zwalczania kleszczy
Działka do 5 arów (500 m²) | Działka do 10 arów (1000 m²) | Działka powyżej 10 arów (1000 m²) |
|
|
|
Od 350-400 zł | Od 400-500 zł | CENA USTALANA INDYWIDUALNIE średnio 10zł do 50zł/Ar (100m²) |
*Cena uzależniona od warunków technicznych na przeprowadzenie zabiegu na danym terenie zielonym np. gęstość zalesienia, zabudowa itp. | ||
Na terenie i okolic miast tj.: Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Świdnica, Jelenia Góra dojazd do klienta gratis |
Zanim weźmiemy się za zwalczanie kleszczy Wałbrzych, sprawdźmy co o nim wiemy…..?
Kleszcz, co o nim wiemy ?
Kleszcz to niewielki pasożyt z rzędu pajęczaków z podgromady roztoczy. Jego ciało osiąga długość od niewielkiego ułamka milimetra do 30 milimetrów, jednak znaczna większość nie przekracza 15 milimetrów. Kształt ciała jest owalny i płaski kiedy są głodne, po nasyceniu zwiększają swoją objętość i stają się okrągłe oraz napęczniałe. Ten niebezpieczny krwiopijca, wyposażony jest bardzo dobrze rozwinięty aparat żądlący. Za pomocą nożycowatych szczękoczułek, przecina skórę, następnie żądłem tworzy otwór zwłaszcza w miejscach ciepłych, ciężko dostępnych a przede wszystkim dobrze ukrwionych. Żądło posiada symetryczne kolce, dzięki którym, jest wystarczająco mocno przytwierdzony do swojego żywiciela. Niektóre gatunki produkują ze śliną, swego rodzaju klej, który również wspiera siłę przyczepu. Przy wkuwaniu się ,wytwarza również neurotoksyny działające na układ nerwowy ofiary. Karmi się na żywicielu nawet do 15 dni, następie samoistnie odpada. Po nasyceniu potrafi zwiększyć swoją wagę aż 200 razy.
Gatunki kleszcza. Gdzie i jak żyją kleszcze ?
W faunie światowej występuje aż 900 gatunków kleszczy, w samej zaś Polsce 19 gatunków, w tym 16 gatunków kleszczy właściwych z czego najczęściej spotykane są: kleszcz łąkowy, obrzeżek gołębień oraz najgroźniejszy kleszcz pospolity.
Kleszcz Łąkowy: zasiedla przede wszystkim północno-wschodnią część kraju, preferuje miejsca o dużej wilgotności tj; obrzeża jezior, bagniste tereny leśne, wrzosowiska, zakrzewione łąki i pastwiska. Najczęściej ich ofiarą padają min. psy, koty, konie, sarny, daniele, jelenie, małe ssaki, rzadko ludzi.
Kleszcz Pospolity: zamieszkuje praktycznie całą Polskę za wyjątkiem terenów górzystych powyżej 1500 metrów. Jest najczęściej napotykanym gatunkiem w Europie i jednocześnie najbardziej niebezpiecznym dla ludzi. Zagraża nam w puszczach, w lesie, w parku, w ogrodzie, również w miejscach o podwyższonej wilgotności i zacienieniu, min. na brzegach oczka wodnego, w paprociach, zaroślach. Podstawowym źródłem pożywienia dla tych krwiopijnych pajęczaków to właśnie ludzie.
Wbrew przekonaniom, kleszcze nie skaczą ani nie spadają z drzew i to z bardzo prostej przyczyny. Otóż największa wysokość na jakiej możemy spotkać kleszcza to maksymalnie 1,5 metra. Przeczekują na zaroślach krzewach, ściółkach, szczelinach itp. Jeśli chodzi nam po głowie zwalczanie kleszczy Legnica w naszym ogrodzie, to właśnie na tych wysokościach i rejonach powinniśmy się skupić.
Cykl rozwoju i rozmnażanie się kleszczy
Cykl rozwojowy kleszcza trwa od kilku miesięcy do nawet kliku lat. Taki cykl posiada cztery etapy; od jaja, przez larwę, następnie nimfę aż do postaci ostatecznej, dorosłej kleszcza czyli imago. Na każdy etapie rozwoju, począwszy od larwy, potrzebuje żywiciela by osiągnąć kolejne stadium. Cały proces rozwoju może trwać nawet kilka lat tj. od dwóch do pięciu. Na długość cyklu mają wpływ różne czynniki, zwłaszcza środowisko. Na każdym etapie rozwoju, kleszcz jest równie niebezpieczny pod kątem roznoszenia chorób zakaźnych.
Zwalczanie kleszczy Wrocław a choroby zakaźne
Powszechnie wiadomo, że kleszcz są nosicielami wielu chorób zakaźnych. Pod kontem nosicielstwa, są drugimi zaraz po komarach, wektorami tychże chorób. Do zakażenia dochodzi w drodze regurgitacji, czyli zwrócenia treści pokarmowej, która następnie trafia do organizmu żywiciela. Następstwem takiego procesu może być szereg groźnych chorób tj;:
- Borelioza
- Kleszczowe zapalenie mózgu
- Babeszjoza
- Anaplazmoza
- Bartoneloza
- Gorączka Q
- Tularemia
- Wirusowe zapalenie płuc
- Riketsjoza
- Erlichioza
- Piroplazmoza
Do najczęstszych i najgroźniejszych chorób odkleszczowych należą przede wszystkim Borelioza, Kleszczowe Zapalenie mózgu oraz Anaplazmoza. By dokładniej zrozumieć zagrożenie, jakie niesie ze sobą ukąszenie przez kleszcza, musimy tym chorobą przyjrzeć się nieco bliżej.
Trzy najważniejsze powody, dla których zwalczanie kleszczy w ogrodzie jest niezwykle ważne.
Pierwszy to Borelioza – zwana inaczej chorobą Lyme, to bardzo niebezpieczna i trudna do zdiagnozowania choroba. Szybko wykryta jest zupełnie wyleczalna, jednak jeśli zignorujemy pierwsze objawy, może z czasem doprowadzić nawet do zgonu. Zdiagnozowanie boreliozy jest o tyle trudne, ponieważ imituje wiele innych współczesnych chorób. Źle postawiona diagnoza prowadzi do nieodpowiedniego leczenia. Jest klika typów boreliozy: stawowa, stawowo-mięśniowa, kardiologiczna i neuroborelioza. W każdej z tych postaci imituje odrębne choroby. Objawy pochodne to sztywność karku, bóle stawów, mięśni, problemy z sercem, epilepsja, paraliż części twarzy, zmiany neurologiczne łudząco podobne z stwardnienia zanikowego bocznego, psychoza, depresja, huśtawki nastrojów, drażliwość, upośledzenie słuchu, wzroku, nudności wymioty, wysoka temperatura. Jak widać możliwości wystąpienia objawów mają naprawdę szeroki wachlarz, postawienie właściwej diagnozy bywa naprawdę trudne. Dlatego należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza rodzinnego po wystąpieniu rumienia wędrującego. Wprowadzona szybko antybiotykoterapia ma dużą szansę powodzenia w całkowitym wyleczeniu. Musimy też wiedzieć, że nawet gdy rumień nie występuje, mamy możliwość wysłanie kleszcza na badania genetyczne pod kontem krętki boreliozy by mieć pewność, że kleszcz nie był nosicielem.
Drugi bardzo ważny powód dlaczego warto zwalczyć kleszcze w naszym ogrodzie to Kleszczowe Zapalenie Mózgu – to wirusowe zapalenie mózgu wywołane przede wszystkim przez wirusa z grupy B, które bywa śmiertelne a wyleczenie go jest obecnie niemożliwe. Zostaje tylko zastosowanie leczenia objawowego. Jak nietrudno się domyśleć, tu również do zakażenie dochodzi po przez ukąszenie kleszcza, który jest nosicielem w/m wirusa. Objawy przy kleszczowym zapaleniu mózgu występują rzadko a często przebieg choroby jest bezobjawowy i można ją potwierdzić jedynie wykonując badanie serologiczne. Jednak jeśli objawy się pojawią to często dochodzi do poważnych powikłań neurologicznych. W tym przypadku zakażenie przebiega w dwóch etapach. W pierwszym, wirus rozmnaża się w komórkach w miejscu ukłucia, następnie trafia do węzłów chłonnych i narządów. W tym czasie zaczynają się pojawiać pierwsze objawy grypopodobne tj. bóle mięśni, bóle głowy, bóle mięśniowe, wysoka temperatura a nawet katar. Po czterech tygodniach następuje drugi etap choroby o bardzo zaostrzonych objawach, jest to bardzo ostry przebieg choroby. Na tym etapie może przybrać postać mózgową, oponową, mózgowo-rdzeniową czy też mózgowo -oponowo – rdzeniową.
Trzeci, kolejny ważny powód, dla którego warto zwalczać kleszcze w ogrodzie to Anaplazmoza – dokładniej ujmując ludzka anaplazmoza, to choroba gdzie najbardziej sprzyjający okres zakażenia się występuje od kwietnia do października a najbardziej narażone są osoby starsze i osoby z upośledzonym układem odpornościowym. Po wkłuciu bakteria z krwiobiegiem trafia do szpiku kostnego, gdzie następnie w krwinkach białych zaczyna się namnażać. Okres wylęgania się choroby trwa od 5 do 21 dni. Średnio po miesiącu objawy ustępują a przebieg choroby może być od bezobjawowego po bardzo ostry przebieg z wysokim ryzykiem zgonu. Podobnie jak przy boreliozie, objawy są niejednoznaczne tj; gorączka, bóle głowy, bóle mięśni, bóle stawów, osłabienie, nudności, kaszel, zapalenie płuc, bóle brzucha, biegunka, wysypka. Przy nawet właściwej diagnozie i szybkiego wdrożenia antybiotykoterapii może dojść do bardzo poważnych powikłań tj: niewydolność nerek, zaburzenia funkcjonowania serca, różnego rodzaju objawy neurologiczne a nawet do niewydolności krążenia, niewydolności wielonarządowej i zgonu.
Jak widać, zwalczanie kleszczy Świdnica w naszym otoczeniu naprawdę ma sens. Czujmy się bezpieczni.
Jak się chronić przed kleszczami?
Jak powszechnie wiadomo, profilaktyka jest najlepszym środkiem zapobiegawczym. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że ulubioną porą kleszcza jest ranek i późne popołudnie, to najbezpieczniejsi będziemy w godzinach okołopołudniowych. Trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze, wysokie buty, długi rękaw oraz nogawki. Należy szczególnie uważać wśród wysokich traw. Bardzo ważne jest tu dbanie o trawnik, im niższa trawa tym mniejsze ryzyko. W naszym ogrodzie, zagajniku czy posesji możemy stworzyć jak najmniej sprzyjające warunki dla zasiedlenia się kleszcza. W szczególności nie zaleca się hodowania paproci i im podobnym, bowiem jest to idealne miejsce dla tych pajęczaków. Można wspomóc się roślinami, które skutecznie zniechęcają klesze do zasiedlenia się w ich pobliżu. Do popularnych tego typu roślin należą:
- Kocimiętka
- Lawenda
- Rozmaryn
- Czystek
- Wrotycz pospolity
- Chrzan pospolity
- Tatarak
- Clematis
- Cebula
- Jaskry
- Piołun
- Chryzantema dalmatyńska.
Kilka ciekawostek na temat kleszczy
- „Najstarsze, znane szczątki kleszczy znalezione zostały w bursztynie i pochodzą sprzed około 99 milionów lat, z kredy.” (źródło wikipedia.pl)
- „W warunkach badania w laboratorium kleszcze, które wcześniej wypiły krew, mogły wytrzymać aż 10 lat bez kolejnego pożywienia (źródło zecken.de)
- U niektórych gatunków, samica wkłuwa się w żywiciela, z kolei samiec wkłuwa się w samicę wypijając z niej niezbędne soki życiowe. (źródło ekologia.pl)
- Gatunek Obrzeżka został jako pierwszy odkryty w Polsce na wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie (źródło ekologia.pl)
- „Samica może złożyć do 20 tyś. jaj (zwykle ok. 3 tyś.), po czym umiera
z wycieczenia” (źródło medonet.pl) - Zarażona samica, która zwykle składa 3 tyś jaj, przekazuje potomstwu zakaźne wirusy (źródło www.poradnikzrowie.pl)