Najczęściej zadawane pytania

  • Czy zwalczanie mrówek jest bezpieczne?

Tak! Zabiegi prowadzone przez naszą firmę są bezpieczne dla ludzi, zwierząt, roślin, a także dla pszczół jeżeli problem dotyczy ogrodu i otoczenia domu.

  • Jak długo działają środki do zwalczanie mrówek?

Nawet do 3 – 4 tygodni w zależności od wykorzystanej metody zwalczania mrówek i ich gniazd.

  • Jaka jest cena zwalczanie mrówek w domu w miastach Legnica, Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra?

Średnia cena dla zwalczania mrowisk to 250,00 złotych za całość usługi Dezynsekcji.

  • Czy podczas zabiegu dezynsekcji mrówek mogę przebywać w domu?

Tak! Dzięki nowoczesnym technologiom zabieg jest bezpieczny i nie wymaga opuszczania domu na czas usługi.

Negatywne skutki mrówek w ogrodzie

Problem jaki stanowią mrówki w ogrodzie, to przesuszona ziemia, nasza gleba. Nierzadko dochodzi do sytuacji, gdzie zostają zniszczone korzenie, bulwy oraz kłącza rośli a także pąki i owoce. Niestety to nie jedyny problem. Z punktu widzenia człowieka, mrówka to poważny i uciążliwy szkodnik, gdyż skutecznie przeszkadza innym owadom zapylać kwiaty w sadach a co gorsza, dodatkowo powodują rozmnażanie się pluskwiaków równoskrzydłych. Spustoszenie sieją również w ulach skąd wykradają miód. Bywa też, i to nierzadko, że dostają się do naszych mieszkań, gdzie czynią poważne szkody w domowych spiżarniach. Ważne!!! Mrówki w ogrodzie zwalczamy tylko jeśli występują w bardzo dużych ilościach, ponieważ nawet mrówka pełni ważną rolę w ekosystemie. Podczas zabiegu stosujemy preparaty owadobójcze z ekstraktu chryzantemy oraz naturalne żywice, a także żele nie posiadające zapachów i nieparujące.

Negatywne skutki mrówek w domu

Zwalczanie mrówek Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Kłodzko

Jak już wiemy, niewiele trzeba by kolonia mrówek zagościła w naszych czterech ścianach. Trafiają do naszych domów z różnych powodów, przede wszystkim dlatego, że jest ciepło, sucho a jednocześnie z dostępem do wody, no i najważniejsze, bardzo łatwy dostęp do pożywienia. Takie odwiedziny tych szkodników niesie ze sobą pewne skutki. Jednym z najpoważniejszych skutków żerowania tych intruzów w naszym domu to fakt, że poszukując pożywienia zanieczyszczają żywność i nasze domowe powierzchnie, przenosząc różnego rodzaju bakterie. Dodatkowo wydrążają otwory w ścianach, w płytach regipsowych, przy podłogach, listwach itp. Nie wspominając o uszkadzaniu opakowań produktów spożywczych.

Dlaczego właśnie u nas?

Firm Protect 24h to firma z wieloletnim stażem i dużym doświadczeniem. Jedyni w regionie posiadający Europejski certyfikat wydanym przez federację CEPA zgodnie z normą PN-EN 16636:2015. Jako nieliczni należymy do Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji. Opracowujemy i wdrażamy indywidualne Programy Zabezpieczenia Obiektu Przed Szkodnikami, zgodnie z wymogami systemu HACCP oraz IPM. Nasza dokumentacja spełnia wszelkie wymogi systemu GMP,GHP,HACCP i jest naszego autorstwa. Od 10 lat budujemy renomę naszej firmy poprzez rzetelność, uczciwość i pełne zaangażowanie. Celem naszej firmy jest satysfakcja klientów, do każdego podchodzimy indywidualnie, słuchamy ich potrzeb i skutecznie im pomagamy. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie. Podczas rozmowy lub wizyty u klienta, dogłębnie analizujemy problem, dobierając odpowiedni plan działania. Dbamy o bezpieczeństwo ludzi i zwierząt podczas zabiegów. Jakość wykonywanych przez nas usług jest na najwyższym poziomie.

Zwalczanie mrówek

Mrówki, choć maleńkich rozmiarów potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze codzienne życie. Jeżeli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie na drobny problem z małą kolonią mrówek, może on urosnąć do rangi poważnego problemu. Im bardziej problem przybierze na sile, tym bardziej wymagający będzie musiał być zabieg zwalczanie mrówek.

Profesjonalne zwalczanie mrówek, dlaczego to takie ważne?

Firma Protect 24h wielokrotnie udowodniła swój profesjonalizm i skuteczność w działaniu. Środki, które wykorzystujemy, bardzo często są niedostępne dla osób fizycznych. Warto skorzystać z usług takie firmy kiedy wszystkie domowe sposoby nie działają a ryzyko szkód i ewentualnych chorób przenoszonych przez mrówki, wzrasta. Informacje o zagrożeniach związanych z kolonią mrówek w gospodarstwie domowym, znajdą Państwo poniżej.

Likwidacja gniazd mrówek w domu i w ogrodzie

Jeśli mrówka daje nam się we znaki i martwimy się o nasze zdrowie, dobytek oraz uprawy, nie możemy tej inwazji zbagatelizować. Profesjonalne zwalczanie mrówek może być jedynym rozsądnym wyjściem z tej trudnej sytuacji!

Skuteczna i profesjonalna walka z mrówkami, zwalczanie mrówek Legnica, Wrocław, Wałbrzych, Świdnica

Wszystkie domowe sposoby zawiodły? Straciłeś nadzieję na powrót do normalności bez towarzystwa mrówek? Spokojnie! Zostało Ci jeszcze jedno wyjście. Zadzwoń po wykwalifikowaną firmę z kilkunastoletnim stażem i doświadczeniem. Profesjonalna Firma DDD? Profesjonalne środki oraz profesjonalne metody? To musi zadziałać

Jakie są profesjonalne metody zwalczanie mrówek w domu i w ogrodzie?

Metody które wykorzystujemy do zwalczanie mrówek to przede wszystkim:

  • Zwalczanie mrówek metodą żelową
  • Zwalczanie mrówek metodą oprysku grubokroplistego
  • Zwalczanie mrówek metodą zamgławiania
  • Zwalczanie mrówek metodą prewencyjną

Zwalczane mrówek metodą żelową

Zwalczanie mrówek metodą żelową, pozwala na błyskawiczne zlikwidowanie całej kolonii mrówek w domu, w biurze, sklepie i wielu innych obiektów użytku publicznego. Mrówki, rozłożony żel zabierają do gniazda jako pokarm, gdzie karmią nim nie tylko larwy ale i też królową. Likwidacji podlega całe mrowisko. Preparat ten w postaci żelu, to coś w rodzaju zatrutej przynęty, która najpierw wabi a następnie unicestwia. Żel lądując w gnieździe ma zasięg całościowy czyli na całą kolonię i już po kilku godzinach mrówki znikają z pola widzenia a po kilkunastu godzinach znikają całkowicie. Zwalczanie mrówek metodą żelową to metoda wygodna, bezpieczna i skuteczna. Miejsca gdzie został zaaplikowany żel są praktycznie niewidoczne, dlatego zaleca się daleko idącą ostrożność przy aplikacji. Zaleca się również, by zabieg zwalczanie mrówek metodą żelową został przeprowadzony przez profesjonalny zespół pracowników DDD. Po profesjonalnym zaaplikowaniu żelu w odpowiednie miejsca, preparat nie stwarza już bezpośredniego zagrożenia dla dzieci, kobiet w ciąży oraz dla zwierząt domowych.

Zwalczanie mrówek w ogrodzie metodą chemiczną – zabieg grubokroplisty i zamgławianie ULV

Jeżeli problem dotyka domu wolnostojącego oraz posiada zasięg wewnątrz i na zewnątrz obiektu podejmujemy się zwalczania mrówek właśnie metodą oprysku grubokroplistego lub zamgławiania ULV czyli zintegrowana metoda zwalczanie mrówek. Zwalczanie mrówek metodą zamgławiania wykorzystujemy przede wszystkim wewnątrz obiektu, wypełniając w ten sposób oblężone pomieszczenia chmurą mgły z odpowiednim środkiem biobójczym, która wytwarzana jest przez specjalny generator zimnej mgły. Zwalczanie mrówek metodą oprysku grubokroplistego dokonujemy przede wszystkim na zewnątrz przy pomocy opryskiwacza spalinowego lub elektrycznego. Jeżeli zachodzi potrzeba stosujemy metodę zintegrowaną. Wykonawca zabiegów zastrzega sobie prawo do doboru odpowiednich metod zwalczanie mrówek ponieważ najlepiej wiemy jaka metoda będzie najbezpieczniejsza.

Zwalczanie mrówek w domu metodą prewencyjną

W działaniu prewencyjny, powinniśmy przede wszystkim zacząć od uszczelnienia kitem bądź gipsem, wszelkich szczelin i szpar, przez które mrówki, z zewnątrz przedostają się do naszego domu, mieszkania czy firmy. Kolejnym również ważnym krokiem jest częste mycie mebli gorącą wodą wymieszaną z detergentem, dodatkowo:

  • zachowanie czystości i odcięcie im dostępu do pożywienia i wody
  • regularne pastowanie podłóg
  • przechowywanie żywności w szczelnie i dokładnie zamkniętych opakowaniach
  • zlikwidować wszelki przecieki wodociągowe
  • skrupulatnie sprzątać resztki żywności po posiłkach
  • regularnie i często wynosić śmieci, pozostałości na kuble natychmiast sunąć
  • szafki i regały zwłaszcza kuchenne ustawić co najmniej 10 cm od ściany, utrudnia to zagnieżdżanie się najeźdźców i jednocześnie ułatwia ich obserwację.

Ile kosztuje zwalczanie mrówek w domu i w ogrodzie?

Kiedy problem naprawdę nam doskwiera, cenimy sobie miraż domowy bez intruza ale przede wszystkim zdrowie dla nas jest najważniejsze, to cena nie powinna być wyznacznikiem. Każda usługa jest oceniana indywidualnie, natomiast poniżej podajemy ceny poglądowe dla zwalczania mrówek oraz mrowisk na terenie Wrocławia, Legnicy i Wałbrzycha.

Zwalczanie mrówek Cennik

Zwalczanie mrówek faraona Zwalczanie mrówek ogrodowych w domu: Działka powyżej 10 arów (1000 m²)
  • Inspekcja
  • Wykonanie zabiegu metodą oprysku i/lub zamgławiania i/lub żelowania
  • Bezpieczne środki biobójcze (wyciąg syntetyczny z chryzantemy)
  • Adiuwant przedłużający skuteczność zabiegu (naturalne żywice)
  • Protokół
  • Inspekcja
  • Opaska zabezpieczająca wokół budynku
  • Wykonanie zabiegu metodą oprysku i/lub zamgławiania i/lub żelowania
  • Bezpieczne środki biobójcze (wyciąg syntetyczny z chryzantemy)
  • Żel biobójczy
  • Protokół
  • Inspekcja
  • Wykonanie zabiegu metodą oprysku i/lub zamgławiania na zimno lub termicznego
  • Bezpieczne środki biobójcze (wyciąg syntetyczny z chryzantemy)
  • Adiuwant przedłużający skuteczność zabiegu (naturalne żywice)
  • Protokół
Od 200 Od 250 CENA USTALANA INDYWIDUALNIE
(średnio 450 zł 1000m2)
*Cena uzależniona od warunków technicznych na przeprowadzenie zabiegu na danym terenie zielonym np. gęstość zalesienia, zabudowa itp.
Na terenie i okolic miast tj.: Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Świdnica, Jelenia Góra dojazd do klienta gratis!

Skuteczna ochrona przed mrówkami w domu i w ogrodzie

To na co powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę to porządek w naszym otoczeniu domowym. Nie możemy dopuszczać do sytuacji, gdzie sami zapraszamy kolonię mrówek do zamieszkania z nami pod jednym dachem. Porzucone okruchy w rogach ścian, rozsypany cukier za szafką, rozlany sok owocowy, ogólny dostęp do otwartych już produktów spożywczych, niezabezpieczona spiżarnia itp. Wszystkie tego typu zachowania prowokują sytuację, zwłaszcza w domach wolnostojących.

Środki ochrony przed mrówkami w domu i w ogrodzie

Przede wszystkim powinniśmy ustalić źródło problemu czyli gniazdo, mrowisko. Po zlokalizowaniu źródła problemu a następnie wykorzystaniu wszystkich, możliwych sposobów na zwalczanie mrówek, koniecznością jest usunięcie wszystkich zanieczyszczeń wabiących mrówki. Należy przede wszystkim oczyścić półki kuchenne czy też w spiżarni, pozbyć się okruchów i resztek pokarmów z zakamarków, zza szafek a nawet sprawdzić nasze domowe kwiaty czy nie zalęgły się nam mszyce. Otóż, można rzec, że mrówki w ręcz dbają o mszyce, gdyż spadź produkowana przez mszyce to ich najlepszy przysmak.

Rośliny odstraszające mrówki

Istnieją rośliny, które skutecznie zniechęcają nasze mrówki do zakładania kolonii w ich pobliżu. Zleca się hodowanie tych roślin w ogrodach, koło domów, na tarasach, balkonach i parapetach. Do takich roślin należą min.:

  • Mięta a dokładnie wszystkie gatunki mięty
  • Tymianek
  • Wrotycz
  • Rozmaryn
  • Majeranek
  • Nagietek lekarski
  • Lawenda wąskolistna

Mrówka! Kim jesteś?!

Mrówkowate (Formicidae) – to rodzina owadów, które należą do rzędu błonkówek, podrzędu trzonkówek. Są rozpowszechnione praktycznie na każdej szerokości geograficznej tworząc społeczności kastowe, które żyją w gniazdach. Szacuje się, że na świecie występuje oko 12 tyś. gatunków mrówek. W samej Polsce występuje 103 gatunki. U naszych mrówek oprócz samców i samic, występuje również kasta robotnic. Kasta robotnic to kasta samic z upośledzonymi narządami rozrodczymi. Robotnice to inaczej żołnierze, charakteryzują się bardzo silnymi żuwaczkami i dużą głową. Prawie u wszystkich gatunków samce i samice bywają skrzydlate oprócz właśnie robotnic.

Budowa ciała mrówki

Ciało mrówki jest smukłe, tułów wydłużony i wąski a przy tym duża głowa i duży odwłok jajowato wydłużony lub kulisty osadzony na cienki trzonku. Czułki są raczej zagięte i składają się z biczyka i trzonka. Aparat gębowy wyposażony jest w bardzo silne żuwaczki. Dolna szczęka przystosowana jest do zlizywania cieczy. Posiadają długie cienki odnóża typu bieżnego. Samice (królowe) posiadają skrzydła ale tylko do momentu zapłodnienia. Samce, przez całe swoje krótkie życie posiadają skrzydła. U niektórych gatunków, samice mają świetnie wykształcone żądło.

Tryb życia i cykl rozwojowy mrówek

Gody mrówek to inaczej loty godowe. Gdy samice i samce osiągają dojrzałość płciową tj. rozwiną im się skrzydła, dzieje się tak najczęściej na wiosnę lub latem, wylatują z gniazda w ciągu dnia, przed zachodem słońca mogło dojść do kopulacji. To aktu rozmnażania dochodzi najczęściej w locie podczas gdy rój krąży w ciepłych promieniach słońca. U niektórych gatunków do kopulacji dochodzi na krzewach lub drzewach. Podczas gdy rój unosi się w powietrzu, dzięki podmuchom wiatru jest duża szansa na rozprzestrzenianie się gatunku. Wiatr przenosi samicę, zmniejszając w ten sposób możliwość zapłodnienia przez samca z tej samej kolonii. Jak już samica zostaje zapłodniona, zrzuca skrzydełka i zakłada nowe gniazdo, nową kolonię. Nowe gniazdo zakłada najczęściej pod kamieniem, pod korą drzewa, w skale, w szczelinie mur. Jak już znajdzie najbardziej odpowiednie miejsce dla swojej nowej kolonii, zaczyna składać jaja, z których w niedługim czasie wykluwają się larwy. Gdy larwy osiągną kolejny etap rozwoju rodzą się robotnice, które natychmiast nie tracą czasu. Dbają o resztę jaj, larw i poczwarek. Zdobywają pokarm dla kolonii a przede wszystkim dla samicy. Jedynym zadaniem samicy od teraz jest tylko i wyłącznie znoszenie jaj. Larwy linieją nawet do 5 razy, bez pełnego przekształcenia zimują, dlatego ich pełen rozwój może trwać nawet od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wpływa na to dużo czynników tj. temperatura, dostępności i rodzaj pokarmu itp. Na każdym etapie rozwoju od jaja po larwę i kokon są przenoszone w odpowiednie miejsca w gnieździe, do specjalnie do tego przystosowanych komory, odpowiednie do ich etapu. Komory są rozmieszczone na różnych poziomach gniazda oraz o różnej wielkości w zależności od ich przeznaczenia. Wylęgnięte z kokona jedwabnego, małe robotnice, przez pierwsze godziny ma miękkie i jasne ciałko, które twardnieje i zmienia kolor na odpowiedni dla gatunku, już po paru godzinach.

Gatunki mrówek

Szacuje się, że na świecie występuje ponad 12 tysięcy mrówek a w samej Polsce odkryto 103 gatunki. Przyjrzyjmy się nieco bliżej naszym dręczycielom. Najczęściej spotykane gatunki mrówek w naszym kraju to:

Mrówka Faraona- to maleńka bo zaledwie 2 mm długości mrówka o żółtawym kolorze. Jedyne miejsce bytowania tego gatunku to blokowiska a to wszystko dlatego, że jest ciepło, sucho z jedoczesnym dostępem do wody a do tego jest wiele zakamarów gdzie mogą znaleźć schronienie. Kuchnia dla Faraonki to istny raj z łatwym dostępem do pożywienia. Ten osobnik chętnie sięga po produkty białkowe. Przez fakt liczebności i rozmiaru Faraonek, pozbycie się takiej inwazji jest wyjątkowo trudne. Sąsiednie kolonie tych mrówek mogą się przenikać tworząc jeszcze większą rzeszę koni, tzw. kolonie wielogniazdowe. Powstała mega-kolonia to istne utrapienie właściciela lokalu. W przypadku Faraonek nawet śmierć królowej nie zawsze oznacza koniec populacji.

Hurtnica pospolita ( inaczej czarna)- to w sumie gatunek pospolity. Królowa w tym gatunku osiąga 9 mm długości a samiec 6 mm, robotnice zaś 5 mm. Miejsca gdzie możemy je napotkać to trawy, między i pod kostką brukową i w ścianach. Przysmakiem dla nich są produkty słodkie. Dość często spotykamy je w naszych domach oraz ogrodach. Ten gatunek zakłada gniazdo w sposób tzw. klasztorny czyli po złożeniu larw wychowuje pierwsze młode bez potrzeby pożywiania się poza gniazdem a gniazda, praktycznie znajdują się wszędzie tam gdzie jest odrobina wilgoci.

Mrówka rudnica- to gatunek należący do mrówek drapieżnych, które żywią się głównie innymi owadami oraz ich larwami. Ich przysmakiem jest spadź mszyc (cukry proste) więc chronią je przed drapieżnikami, można nawet rzec iż je hodują. Długość ciała jaką osiąga ten gatunek to 6-9 mm. Samce mają ubarwienie a czarne a samice ciemnobrązowe. Posiadają silnie rozwinięte żuwaczki oraz dwie pary błoniastych skrzydeł. Jest to bardzo pospolity gatunek w naszym kraju. Głównie zamieszkuje tereny zalesione i lasy a przede wszystkim iglaste.

Kartonówka zwyczajna- u tego gatunku, robotnice mają kolor błyszcząco czarny. Długość ich ciał osiąga 4-5 mm. Kartonówka zwyczajna tworzy naprawdę olbrzymi kolonie ( 2 miliony osobników) przy czym samic to zaledwie kilka sztuk. Gniazda zakładają przede wszystkim w spróchniałych drzewach, dziuplach, pod korzeniami. Żywią się drobnymi owadami i spadzią mszyc. Słynie z pasożytowania i wykorzystywania innych mrówek.

Wymieńmy jeszcze kilka gatunków :

Gładyszek mrowiskowy – Formicoxenus nitidulus

Gmachówka cieśla (Gmachówka koniczek) – Camponotus herculeanus

Gmachówka drzewotoczna – Camponotus ligniperdus

Gmachówka smolista – Camponotus piceus

Hurtnica Skalna – Lasius Emerginatus

Hurtnica podobna – Lasius alienus

Hurtnica wstydliwa (trwożliwa) – Lasius brunneus

Kartonówka zwyczajna (kartoniarka czarna) – Lasius fuliginosus

Koczowniczka czarna – Tapinoma erraticum

Mrówka amazonka – Polyergus rufescens

Mrówka anatolijska – Lasius neglectus

Mrówka ćmawa – Formica polyctena

Mrówka łąkowa (mrówka czarniawka) – Formica pratensis – pod ochroną

Mrówka pniakowa – Formica truncorum – pod ochroną

Mrówka pniowa – Camponotus fallax

Mrówka północna – Formica aquilonia – pod ochroną

mrówka Rogera – Hypoponera punctatissima

Mrówka smętnica – Formica lugubris – pod ochroną

Mrówka złodziejka – Solenopsis fugax

Murawka darniowiec – Tetramorium caespitum

Nadrzewnica czteroplamka (czterokropek) – (Dolichoderus quadripunctatus)

Nieróbka czarniawa – Anergates atratulus

Otrupka Westwooda – Stenamma debile

Ozdobnica Forela – Formica foreli

Ozdobnica mniejsza – Formica pressilabris

Ozdobnica większa – Formica exsecta

Pierwomrówka krasnolica – Formica rufibarbis

Pierwomrówka łagodna – Formica fusca

Pierwomrówka podziemna (pierwomrówka ziemna) – Formica cunicularia

Pierwomrówka żwirowa – Formica cinerea

Podziemnica cieniolubna (mrówka podziemnica) – Lasius umbratus

Podziemnica południowa –Lasius meridionalis

Podziemnica zwyczajna – Lasius flavus

Sierpnica płowa – Strongylognathus testaceus

Smuklica Gredlera – Leptothorax gredleri

Smuklica Kuttera – Leptothorax kutteri

Smuklica mchowa (wysmuklica mchowa) – Leptothorax muscorum

Smuklica zwyczajna (wysmuklica zwyczajna) – Leptothorax acervorum

Wścieklica dorodna – Manica rubida

Wścieklica marszczysta – Myrmica rugulosa

Wścieklica płatkorożna – Myrmica lobicornis

Wścieklica podobna – Myrmica ruginodis

Wścieklica Schencka – Myrmica schencki

Wścieklica uszatka (wścieklica szorstka) – Myrmica scabrinodis

Wścieklica zwyczajna – Myrmica rubra

Wysmuklica białoskrzydła – Temnothorax albipennis

Wysmuklica Nylandera – Temnothorax nylanderi

Zbójnica krwista – Formica sanguinea

Złośnica zwyczajna – Ponera coarctata

Żniwiarka zwyczajna – Messor structor

Choroby ?Czy mrówka może być groźna dla człowieka?

Należy przede wszystkim pamiętać, że przy ugryzieniu przez mrówkę może dojść do wstrząsu anafilaktycznego u osoby, która jest uczulona na mrówczy jad. Uczulenie na mrówczy jad może się uaktywnić na każdym etapie naszego życia i o tym należy pamiętać. Narażone są przede wszystkim osoby które mają uczulenia na jad pszczoły lub osy, tu prawdopodobieństwo dostania ataku anafilaktycznego jest bardzo duże. Oprócz uczuleń, istnieje też ryzyko przenoszenia przez mrówki bakterii wprost do naszego pokarmu. Mrówki żerują przede wszystkim w miejscach gdzie o higienę trudno czyli w różnego rodzaju zakamarkach, łazienki, toalety czy też kuchni, stąd bardzo duże ryzyko przenoszenia bakterii niebezpiecznych dla człowieka. Wędrując po naszym domu i wkradając się do naszych produktów spożywczych przenoszą zarazki, które następnie, zupełnie nieświadomie spożywamy. Najbardziej na przenoszenie zarazek przez mrówki, jesteśmy narażeni latem gdy bakterie bardzo szybko się namnażają i pojawić się mogą praktyczne wszędzie. Nie rzadko przenoszoną bakterią jest np. salmonella.

Chcesz odpoczywać w spokoju? Chcesz nam zlecić likwidację mrówek? Zapraszamy do kontaktu.

Klika ciekawostek na temat mrówek

  • Mrówki, oprócz ludzi to jedyne zwierzęta które hodują inne. Tak się dzieje w przypadku mszyc, pluskwy i pluskwy mączystej. Mrówki bardzo dbają o mszyce, mało tego, dbają nawet o to by nie było im za ciasno, gdy kolonia zbyt szybko się rozrasta, mrówki przenoszą je na inne rośliny.
  • Wyjadają naszym pupilom pokarm z misek
  • Największa odnaleziona kolonia mrówek miała ponad 6,000 km szerokości, super kolonia ukształtowała się w Europie przez mrówki argentyńskie (źródło: zalajkowani.pl)
  • Mrówka to najdłużej żyjący owad, mrówcza królowa, obserwowana w naturalnym środowisku w stanie Idaho w USA, żyła aż 30 lat (źródło: zalajkowani.pl)
  • Większość mrówek wytrzymuje pod wodą 24 godziny. Mrówki nie posiadają płuc, oddychają przez otwory w ciele tzw. przetchlinki. Mrówka zalana wodą wdaje się martwa, jednak po wyparowaniu wody, mrówka wraca do żywych (źródło: zalajkowani.pl)
  • Naukowcy odkryli, że robotnice przysypiają nawet 253 razy na dobę a trwa to około 1 minuty, co łącznie daje prawie 5 godzin snu. Królowe zaś, zasypiają tylko 92 razy, ale za to za każdym razem na około 6 minut, co daje prawie 9,5 godziny snu. Niektóre mrówki są bardziej aktywne za dnia, inne w nocy. Mogą też spać nawet 4 miesiące podczas hibernacji (źródło: zalajkowani.pl)
  • W ciągu roku mrówka przenosi ok. 50 ton ziemi na jednej mili kwadratowej. To główny czynnik przenoszenia się gleby.
  • Mrówki mają dwa żołądki. Jeden dla siebie drugi dla karmionych. Całujące się mrówki to tak naprawdę mrówki karmiące się wzajemnie (źródło: zalajkowani.pl)
  • Niektóre gatunki mrówek nie rozmnażają się w sposób tradycyjny, na przykład mrówki amazońskie, zaczęły rozmnażać się przez klonowanie. Królowa kopiuje się i genetycznie produkuje córki tworząc w ten sposób kolonię bez samców (źródło: zalajkowani.pl)
  • Mrówki są stare jak dinozaury i pochodzą z epoki kredy (źródło: zalajkowani.pl)
  • Mrówki można znaleźć na każdym kontynencie oprócz Antarktydy
  • Jeśli podczas starcia pokonają inną kolonię, zabierają pokonanym jaja a po wykluciu robią z młodych niewolników
  • „Nie tylko mrówki są wystarczająco inteligentne, aby zbudować tratwy podczas powodzi, ale nawet mają przypisane miejsca siedzące na tych łodziach. Wielokrotnie mrówki te pamiętają swoje miejsce i współpracują ze swoimi odpowiednikami, aby konsekwentnie budować tratwę” (źródło: fajnepodróże.pl)
  • Nazwę gatunkową mrówki Faraona, nadał Linneusz, uznając ten gatunek za sprawcę jednej z biblijnych plag egipskich (źródło: ekologia.pl)
  • Najprawdopodobniej, mrówka ma najbardziej bolesne ukłucie na świecie. Żyjąc w wilgotnych warunkach dżungli, takich jak Amazonka, ich użądlenie zostało porównane do trafienia pociskiem (źródło: fajepodróże.pl)
  • Istnieje taka mrówka jak Solenopsis invicta, tzw. mrówka ogniowa, której ugryzienie jest porównywalne do oparzenia. Występuje w Stanach Zjednoczonych, potrafi zabijać żaby, jaszczurki, a nawet małe ssaki; (źródło: www.poradnikzdrowie.pl)