Najczęstszym miejscem występowania karaczanów są miejsca obróbki i przetwórstwa żywności; budynki mieszkalne oraz publiczne. Prusaki prowadzą nocny i stadny tryb życia. W ciągu dnia chowają się w pęknięciach, szczelinach, zakamarkach w pobliżu kuchenek, zlewozmywaków, odpływów, w tylnych częściach szafek, za lodówką i innych ciemnych pomieszczeniach. Bytują w budynkach o skomplikowanej konstrukcji rur oraz budynkach z kanałami instalacyjnymi. Preferują wilgotne i ciepłe środowisko. To dlatego najchętniej przebywają tam gdzie człowiek. Do ulubionych potraw prusaków należą ziemniaki, marchew, owoce, pieczywo, mąka i cukier. Preferują także pokarm bogaty w białko i o dużej zawartości wody.

Skąd się biorą karaluchy?

Prusaki mogą zostać przetransportowane do budynku z dostawami, w skrzynkach, opakowaniach, z przywożonym praniem, przez zsypy, opływy, od sąsiadów, kanałami wentylacyjnymi.

KARACZANY
Karaczan wschodni (Blatta orientalis)  długość samic wynosi ok. 32 mm a samców ok. 25 mm. Z wyglądu są błyszczące i ciemnobrązowe. Formy nierozwinięte mogą mieć czerwono- brązowy kolor. Ciężko im wspinać się po gładkich powierzchniach, co obniża ich występowanie w budynkach. Za to świetnie czują się w zimnym otoczeniu, dlatego występują w rynnach, na zewnątrz budynków, w studzienkach kanalizacyjnych.
Karaczan prusak (Blatella germanica) rozmiar osobników dorosłych ok. 13-16 mm. Cechują się jasno- brązowym ubarwieniem z dwoma podłużnymi paskami na pancerzu. Preferują ciepłe, wilgotne miejsca. Łatwo wspinają się po gładkich powierzchniach. Pojawienie się ich w zakładzie jest szybko zauważalne.
Karaczan (Supella longipalpa)  rozmiar osobników dorosłych ok. 11-15 mm. Posiadają jasno- brązowy kolor. Ciepłe środowisko stanowi ich podstawę do przeżycia (preferowana temperatura 27°C i wyższa). Łatwo je wykryć w różnego rodzaju urządzeniach elektrycznych.
Karaczan amerykański (Periplaneta americana)  rozmiar osobników dorosłych ok. 34-53 mm o kolorze rudawo- brązowym. Posiadają skrzydła. Nie jest zwolennikiem zimna. Miejscem ich występowania są najczęściej zakłady spożywcze, ogrody zoologiczne, szklarnie, otoczenie ciepło- wilgotne.
Karaczan australijski ( Periplaneta australasiae)  rozmiar osobników dorosłych ok. 23-35 mm. Cechuje się rudowo-brązowym kolorem. Przypomina karaczana amerykańskiego. Można je spotkać w szklarniach, najczęściej w roślinach doniczkowych. Występują także w sklepach zoologicznych.
Karaczany są wszystkożerne. Poza tradycyjną żywnością, zjadają materię organiczną oraz inne osobniki. Są bardziej aktywne w ciągu nocy niż za dnia. Swoimi odchodami i przeżutym pożywieniem zanieczyszczają środowisko. Skazić mogą także żywność przemieszczając się z brudnych pomieszczeń na żywność przenosząc zarazki wywołujące zatrucia i infekcje.

Zwalczanie karaczanów (prusaków)

Metoda 1  Oprysk
Polega na zastosowaniu preparatów, w których trucizna zamknięta jest w polimerowych mikrokapsułkach przyczepiających się do ciała karalucha/prusaka. Owad wracając do gniazda dotyka innych osobników przekazując im część mikrokapsułek przedostających się do ich układu pokarmowego. Inne preparaty posiadają dodatkowo działanie kontaktowe, tzn. trucizna przenika do ciała owada, gdy ten przejdzie po opryskanej powierzchni.

Metoda 2 – Żelowa –  Rozkładanie żelu

Żel umieszcza się w szczelinach mebli, ścian, podłóg i innych miejsca bytowania karaczanów. Owady wychodząc w poszukiwaniu pożywienia pobierają żel i wracają z nim do gniazda w celu podzielenia się pożywieniem z innymi osobnikami. Prusaki, które spożyły żel stają się słabe i zostają zjedzone przez inne, silniejsze, które także zostają zatrute. W przypadku braku pożywienia karaluchy zaczynają zjadać swoje odchody, które również są zainfekowane trucizną.

Metoda 3 Profesjonalna – Zamgławianie ULV

Przy pomocy specjalnej maszyny (zamgławiacza) uposażonej w specjalną dyszę, powietrze wydmuchiwane pod dużym ciśnieniem powoduje rozbicie kropelek preparatu do wielkości od 10 do 50 mikronów. Dzięki temu wszystkie powierzchnie w pomieszczeniu pokryte zostają cienką warstwą preparatu.

Cennik

Metoda opryskowa

PLN300od

  • Inspekcja
  • Oprysk grubokroplisty

Standardowa metoda żelowa

PLN400od

  • Inspekcja
  • Wyłożenie żelu
  • Ustawienie pułapek
  • Gwarancja do 3 mc

Profesjonalna

PLN600od

  • Inspekcja
  • Wyłożenie żelu
  • Ustawienie pułapek
  • Oprysk preparatem mikro kapsułkowym
  • Gwarancja do 6 mc