Odkomarzanie! Najczęściej zadawane pytania!

  • Czy zwalczanie komarów, odkomarzanie jest bezpieczne?

Tak! Zabiegi prowadzone przez nasz firmę są bezpieczne dla ludzi, zwierząt, roślin, a także dla pszczół. Stosujemy preparaty owadobójcze z ekstraktu chryzantemy oraz naturalne żywice

  • Jak długo działają środki do zwalczania komarów, odkomarzanie?

Nawet do 3 – 6 tygodni co pozwala wyeliminować wszystkie stadia rozwojowe komarów od jaj po dorosłe osobniki, do zabiegu dodajemy naturalne żywice, które wydłużają działanie środka i ograniczają możliwość łatwego spłukania przez deszcz czy odparowania z powodu wyższych temperatur

  • Jaka jest cena zwalczanie komarów w ogrodzie na terenie miast Legnica, Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra?

Średnia cena dla działki o powierzchni 1000 m2 to 450 złotych.

  • Czy zabieg zwalczania komarów, odkomarzanie w ogrodzie,  zwalcza również kleszcze i meszki?

Tak! Zabieg zwalczania komarów, odkomarzanie działa skutecznie również na kleszcze i meszki.

 

Odkomarzanie Wrocław – dlaczego to takie ważne?!

Odkomarzanie, czyli likwidacja komarów

Komary to wyjątkowo uciążliwe owady, których obecność w ogrodzie lub na działce może skutecznie zniechęcić do odpoczynku. Co zrobić, aby komary nie popsuły nam wypoczynku? Najpopularniejszym sposobem na ograniczenie występowania komarów w ogrodzie jest ODKOMARZANIE. Na czym polega zabieg odkomarzanie i czy jest skuteczny?

Odkomarzanie ogrodów, zagajników, parków

Zabieg odkomarzanie ma na celu ograniczenie występowania komarów
(i podobnych do nich owadów, np. meszek) na danym terenie (np. domy, ogrody, parki, zbiorniki wodne, takie jak stawy czy oczka wodne, itp.). Środki chemiczne użyte podczas zabiegu odkomarzania zabijają osobniki dorosłe owadów bądź powodują u nich niezdolność do rozmnażania.

Skuteczne metody odkomarzania, zwalczanie komarów – Wrocław, Wałbrzych, Legnica

Jakie są metody, odkomarzanie w ogrodzie?

Zwalczanie komarów – odkomarzanie metodami chemicznymi

  • Metoda chemiczna wykonywana techniką:
  • zamgławianie termiczne
  • zamgławianie ULV
  • oprysk grubokroplisty
  • oprysk średniokroplisty

Środki owadobójcze, które wykorzystujemy w zabiegu odkomarzanie, to tak zwane Insektycydy. Są to substancje z grupy pestycydów używane do zwalczania szkodników na różnym etapie ich rozwoju są to:

  • Owicydy – zwalczanie komarów (odkomarzanie) na etapie jaja
  • Larwicydy – zwalczanie komarów (odkomarzanie) na etapie larwy
  • Adultycydy – zwalczanie komarów (odkomarzanie) na etapie imago

Zwalczanie komarów – odkomarzanie metodą biologiczną

  • Metoda biologiczna – w tej metodzie odkomarzania, wykorzystujemy środki mikrobiologiczne (larwicydy) do walki przede wszystkimi z larwami komarów, czyli w miejscach sprzyjającym ich rozwojowi tj. wody stojące, sadzawki, oczka wodne, stawy, rowy melioracyjne, kałuże. Środki te mają działanie selektywne i działają destrukcyjnie jedynie na larwy komara. W efekcie działania larwicydów, larwy komara jak i meszek, przestają spożywać pokarm w konsekwencji czego umierają, tracąc tym sam szansę na namnażanie.

Zwalczanie komarów – odkomarzanie metodą fizyczną

  • Metoda fizyczna – na cykl życiowy komarów, bardzo skutecznie wpływa, tworzenie cienkiego silikonowego filmu na powierzchni wody. Tak powstała błona posiada bardzo niskie napięcie powierzchniowe co skutecznie zniechęca samice do składania jaj na jej powierzchni. Skutecznie także uniemożliwia przyczepienie się poczwarek do powierzchni wody a co za tym idzie dalszemu ich rozwojowi.
  • Metoda naziemna – czyli zamgławianie z opryskiwaczy spalinowych mgłą zimnokropelkową. Zamgławianie substancją owadobójczą, środkiem, który zawiera nośnik olejowy, który powoduje lepsze przyklejanie się rozpylonego roztworu do powierzchni zamgławianych, a co z tym idzie ma większą skuteczność oraz trwałość trwałość

Często stosujemy dwie lub trzy metody łącznie, podczas odkomarzania, w celu zwiększenia efektywności zabiegu. Zabiegi wykonywane są wczesnym rankiem lub w godzinach późno popołudniowych kiedy to pszczoły przebywają w ulach.

Odkomarzanie, ile kosztuje?

Cena uzależniona jest od czynników takich jak: ukształtowanie terenu, warunków pogodowych, technicznych, gęstość zalesienia, zabudowa. Dlatego ceny ustalamy dla każdego klienta indywidualnie.

Odkomarzanie Cennik we Wrocławiu i okolicy

Odkomarzanie:
Teren do 5 arów (500 m2)
Odkomarzanie:
Teren do 10 arów (1000 m2)
Odkomarzanie:
powyżej 10 arów (1000 m2)
  • Inspekcja
  • Wykonanie zabiegu metodą oprysku i/lub zamgławiania
  • Bezpieczne środki biobójcze (wyciąg syntetyczny z chryzantemy)
  • Adiuwant przedłużający skuteczność zabiegu (naturalne żywice )
  • Protokół
  • Inspekcja
  • Wykonanie zabiegu metodą oprysku i/lub zamgławiania
  • Bezpieczne środki biobójcze (wyciąg syntetyczny z chryzantemy)
  • Adiuwant przedłużający skuteczność zabiegu (naturalne żywice )
  • Protokół
  • Inspekcja
  • Wykonanie zabiegu metodą oprysku i/lub zamgławiania
  • Bezpieczne środki biobójcze (wyciąg syntetyczny z chryzantemy)
  • Adiuwant przedłużający skuteczność zabiegu (naturalne żywice )
  • Protokół
350-400 400 – 500 ustalane indywidualnie
(średnio 10 zł do 50 zł Ar/100 m2)
*Cena uzależniona od warunków technicznych i pogodowych na przeprowadzenie zabiegu na danym terenie zielonym np. gęstość zalesienia, zabudowa itp.
Na terenie i okolic miast tj.: Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Świdnica, Jelenia Góra dojazd do klienta gratis

Zabieg odkomarzania powinien być przeprowadzany, tylko i wyłącznie przez wyspecjalizowanych techników DDD oraz przy pomocy certyfikowanych i profesjonalnych sprzętów i preparatów, niedostępnych dla osób fizycznych.

Skuteczna ochrona przed komarami i muchami w sezonie letnim

Lato to ulubiona pora roku większości osób, jednak ma jedną, ogromną wadę – inwazje owadów! Nic nie jest w stanie bardziej popsuć wakacji, niż ciągłe gryzienie komarów, brzęczenie much lub strach przed kleszczami. Oprócz tego, że insekty te są po prostu uciążliwe, to mogą również przenosić wiele niebezpiecznych chorób, dlatego trzeba znać sposoby na skuteczną ochronę przed nimi.

Środki do ochrony przed komarami, kleszczami i muchami

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie się przed chorobami roznoszonymi przez ukąszenia owadów, jest unikanie kontaktu z nimi. Możesz to zrobić zakładając na siebie odpowiednią odzież i stosując środki chemiczne odstraszające insekty.

  • Dobór odpowiedniej ochrony. Nie da się ukryć, że noszenie latem długich spodni czy grubych bluz jest po prostu nie do zaakceptowania a wręcz niedorzeczna. Jednak zasłonięcie swojego ciała jest najlepszym sposobem na to, aby nie doszło po pogryzienia. W Polsce ukąszenia komarów i much przeważnie kończą się bólem
    i nieestetycznymi zmianami skórnymi, ale kleszcze stwarzają już o wiele większe zagrożenie. Mogą one bowiem wprowadzić do ludzkiego ciała kilkaset rodzajów wirusów i innych drobnoustrojów, które wywołują trudne do wyleczenia choroby,
    w tym boreliozę czy tularemię.

Jaki ubiór zatem wybrać? Najlepsza odzież, która sprawdzi się zarówno w wysokich temperaturach, jak i ochroni przed owadami, wykonana jest z dobrej jakości przewiewnych materiałów. Świetną opcją jest zatem len lub lekka bawełna. Warto też zwrócić uwagę na dobór butów – powinny być pełne i wysokie.

  • Środki odstraszające komary

Istnieje wiele rodzajów środków odstraszających owady o różnych aktywnych składnikach. Aby uchronić się przed ukąszeniami, zaleca się stosowanie specyfików, które opierają swoje działanie na:

  • DEET (N-Dietylo-m-toluamid),
  • Icaridinie (znany jako KBR 3023)
  • IR3535,
  • Olejku z eukaliptusa cytrynowego,
  • Para-mentan-diolu (PMD, syntetyczny odpowiednik olejku).

Nie należy stosować środków przeciw komarom na bazie cytronelii u niemowląt i małych dzieci, ponieważ produkty te oferują zazwyczaj mniej niż 1 godzinę ochrony. Inne olejki eteryczne również zapewniają dość krótkie działanie i przeważnie odstraszają wyłącznie komary, a przyciągają muchy lub kleszcze. Jakich zasad należy się trzymać stosując środki przeciw owadom?

  1. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie produktu.
  2. Jeśli stosujesz ochronę przeciwsłoneczną, to najpierw nałóż krem z filtrem, a następnie środek odstraszający komary, muchy i kleszcze.  
  3. Nie nakładaj specyfików przeciw owadom na dłonie, oczy, usta, a także na podciętą lub podrażnioną skórę.

Komar to najbardziej zabójcze zwierzę na świecie

W Polsce spotykamy przede wszystkim dwa rodzaje z tego gatunku owadów latających, rzędu muchówek, jest to Komar Pospolity (inaczej Komar Brzęczący) a także Komar Widliszek. Znamy ponad 40 rodzajów oraz ok 3,5 tysiąca gatunków komarów. Jak przystało na owady z rzędu muchówek, ulegają całkowitemu przeobrażeniu. Samce komarów żywią się jedynie nektarem kwiatów, samice zaś, ssą krew zwierząt stałocieplnych. Samice wabione są przez kwas mlekowy, inne składniki potu np. oktanol a także duże stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. Ten okrutny krwiopijca, przed pobraniem krwi i zaraz po wkłuciu wpuszcza w swojego żywiciela kroplę własnej śliny. Skład śliny ma za zadanie zapobieganie krzepnięciu krwi. Ślina samicy zawiera substancje chemiczne, które podrażniają skórę a nawet może doprowadzić do reakcji alergicznych, stąd u nas zaczerwienienia i opuchliny często z towarzyszącym świądem. Dopiero gdy samica napełni wole krwią ofiary, odlatuje.

Budowa ciała komarów

 Dorosłe komary wyposażone są w aparat gębowy kłująco-ssący. Składają się one z dwóch wydłużonych warg, górnej i dolnej, podgębia, szczęk oraz żuwaczki.

Tryb życia i cykl rozwojowy komarów

Dorosłe osobniki latają wieczorami, w dużych chmarach, w środowiskach bardzo wilgotnych np.: rozlewiska, podmokłe łąki, bagna, rzeki, jeziora, stawy, oczka wodne. W zależności od gatunku są to miejsca zacienione przybrzeża lub  dobrze oświetlone, wolne przestrzenie wodne. Komary przechodzą całkowite przekształcenia, od jaja przez larwę do postaci dojrzałej. Samica po spożyciu odpowiedniej dawki krwi zaczyna składać jaja na powierzchni wody bardzo blisko siebie, że nawet woda nie dostaje się miedzy je. Z jaj tych wylęgają się larwy, które oddychają za pomocą specjalnej rurki, wystawiając ją ponad taflę wody. Co ciekawe rurka znajduje się na końcu odbytu. To w jakiej pozycji larwa jest ułożona pod wodą, zależne jest od gatunku komara. Larwy widliszka układają się poziomo tuż pod powierzchnią wody natomiast larwa komara pospolitego  brzęczącego, dla odmiany wiszą głową w dół. Larwy są bardzo tchórzliwe i bardzo szybkie, w chwili zagrożenia prędko nurkują. Filtrując wodę zdobywają pokarm w postaci rozkładającej się materii. W następnym etapie, skóra poczwarki komara pęka i w taki oto sposób na świat przychodzi dojrzały komar. Przez chwilę pływa jeszcze na wylince, do póki nie zrobi się ciemny twardy i z impetem wzbije się w przestrzeń.

Choroby roznoszone przez komary, kolejny powód by skorzystać z zabiegu odkomarzanie

Komar potrafią być wyjątkowo skuteczne i konsekwentne w działaniu. Nie bez powodu nazywane są największymi zabójcami wśród zwierząt.  Poniżej podajemy klika chorób najczęściej roznoszonych, nie wszystkie dotyczą naszych rejonów.

  • Gorączka zachodniego Nilu – Afryka i Europa Wschodnia
  • Malaria (zimnica) – najbardziej dotknięta jest Afryka Tropikalna następnie Nowa Gwinea, Wyspy Salomona
  • Dirofilarioza – Europa Południowa, Ameryka Północna, Australia, Azja Południowo-Wschodnia, rzadko w naszym kraju, może wystąpić u psów
  • Leiszmanioza – Ameryka Południowa, Afryka, Azja Zachodnia, w naszym kraju najczęściej występuje u turystów wracających z egotycznych wakacji, choroba również dotyczy psów
  • Denga (gorączka krwotoczna) – Azja Południowo – Wschodnia, Afryka, Ameryka Środowa i Południowa
  • Zika – wszystkie kraje Ameryki oprócz Kanady i Chile
  • Żółta Febra

 Chcesz odpoczywać w spokoju? Chcesz nam zlecić odkomarzanie ogrodu? Zapraszamy do kontaktu.

Kilka ciekawostek na temat komarów

  1. Otóż, komary mają swoje święto. Dzień komara przyda na dzień 20 sierpnia. Ustaloną taką datę na pamiątek wydarzenia z 1897 roku, kiedy to lekarz Sir Ronald Ross udowodnił, że to właśnie komary a dokładnie samice komarów, odpowiedzialne są za rozprzestrzenianie się malarii. Za te badania otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1902 roku.
  2. Czy wesz że, komary to świetne pogodynki? A tak! Jeżeli w ciepły dzień jest ich pełno, to możemy być pewni, że w krótce spadnie deszcz.
  3. Po złożeniu jaj, samica kończy życie
  4. Samce żywią się tylko nektarem, ponieważ mają uwstecznione narządy gębowe
  5. Posługują się termodetekcją, co sprawia, że w przypadku ludzi najbardziej narażeni na ukąszenie komara, są młodzi mężczyźni , dzieci i kobiety w okresie owulacji. (Źródło: wikipedia.pl)
  6. Komar macha skrzydełkami ok 500 razy na sekundę