Komary to wyjątkowo uciążliwe owady, których obecność w ogrodzie lub na działce może skutecznie zniechęcić do odpoczynku. Co zrobić, aby komary nie popsuły nam wypoczynku? Najpopularniejszym sposobem na ograniczenie występowania komarów w ogrodzie jest ODKOMARZANIE. Na czym polega ten zabieg i czy jest skuteczny?

Odkomarzanie – ma na celu ograniczenie występowania komarów (i podobnych do nich owadów, np. meszek) na danym terenie (np. domy, ogrody, parki, zbiorniki wodne, takie jak stawy czy oczka wodne, itp.). Środki chemiczne użyte podczas zabiegu odkomarzania zabijają osobniki dorosłe owadów bądź powodują u nich niezdolność do rozmnażania.

Metody stosowane przez naszą firmę to:

 • zamgławianie termiczne
 • zamgławianie ULV
 • oprysk grubokroplisty
 • metody ekologiczne

Często stosujemy dwie lub trzy metody łącznie w celu zwiększenia efektywności zabiegu.

 Chcesz odpoczywać w spokoju? Zapraszamy do kontaktu.

Skuteczna obrona przed kleszczami, komarami i muchami w sezonie letnim

Lato to ulubiona pora roku większości osób, jednak ma jedną, ogromną wadę – inwazje owadów! Nic nie jest w stanie bardziej popsuć wakacji, niż ciągłe gryzienie komarów, brzęczenie much lub strach przed kleszczami. Oprócz tego, że insekty te są po prostu uciążliwe, to mogą również przenosić wiele niebezpiecznych chorób, dlatego trzeba znać sposoby na skuteczną ochronę przed nimi

Środki do ochrony przed komarami, kleszczami i muchami

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie się przed chorobami roznoszonymi przez ukąszenia owadów jest unikanie kontaktu z nimi. Możesz to zrobić zakładając na siebie odpowiednią odzież i stosując środki chemiczne odstraszające insekty.

 • Dobór odzieży

Nie da się ukryć, że noszenie latem długich spodni czy grubych bluz jest po prostu nie do zaakceptowania. Jednak zasłonięcie swojego ciała jest najlepszym sposobem na to, aby nie doszło po pogryzienia. W Polsce ukąszenia komarów i much przeważnie kończą się bólem i nieestetycznymi zmianami skórnymi, ale kleszcze stwarzają już o wiele większe zagrożenie. Mogą one bowiem wprowadzić do ludzkiego ciała kilkaset rodzajów wirusów i innych drobnoustrojów, które wywołują trudne do wyleczenia choroby, w tym boreliozę czy tularemię.

Jaki ubiór zatem wybrać? Najlepsza odzież, która sprawdzi się zarówno w wysokich temperaturach, jak i ochroni przed owadami, wykonana jest z dobrej jakości przewiewnych materiałów. Świetną opcją jest zatem len lub lekka bawełna. Warto też zwrócić uwagę na dobór butów – powinny być pełne i wysokie.

 • Środki odstraszające owady

Istnieje wiele rodzajów środków odstraszających owady o różnych aktywnych składnikach. Aby uchronić się przed ukąszeniami, zaleca się stosowanie specyfików, które opierają swoje działanie na:

 • DEET (N-Dietylo-m-toluamid),
 • Icaridinie (znany jako KBR 3023)
 • IR3535,
 • Olejku z eukaliptusa cytrynowego,
 • Para-mentan-diolu (PMD, syntetyczny odpowiednik olejku).

Nie należy stosować środków przeciw komarom na bazie cytronelii u niemowląt i małych dzieci, ponieważ produkty te oferują zazwyczaj mniej niż 1 godzinę ochrony. Inne olejki eteryczne również zapewniają dość krótkie działanie i przeważnie odstraszają wyłącznie komary, a przyciągają muchy lub kleszcze. Jakich zasad należy się trzymać stosując środki przeciw owadom?

 1. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie produktu.
 2. Jeśli stosujesz ochronę przeciwsłoneczną, to najpierw nałóż krem z filtrem, a następnie środek odstraszający komary, muchy i kleszcze.  
 3. Nie nakładaj specyfików przeciw owadom na dłonie, oczy, usta, a także na podciętą lub podrażnioną skórę.