Najczęściej zadawane pytania

  • Czy zwalczanie szkodników drewna jest bezpieczne?

Tak! Zabiegi prowadzone przez naszą firmę są bezpieczne i spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa.

  • Jaka jest cena zwalczanie szkodników drewna w domu w miastach Legnica, Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra?

Cena zależna jest od takich czynników jak: metoda zwalczania, metraż, na którym będzie wykonana usługa, dostępność, ilość zużytego materiału potrzebnego do wykonania zabiegu. Średnia cena dla zwalczania szkodników drewna metodą żelową to od 40 zł/ 1m2 ,przy wykonaniu zabiegu metodą fumigacji koszt takiej usługi zaczyna się od 349 zł. Metoda falowa to cena ustalana indywidualnie.

Zwalczanie szkodników drewna Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Kłodzko

Dlaczego właśnie u nas?

 Firm Protect 24h to firma z wieloletnim stażem i dużym doświadczeniem. Jedyni w regionie posiadający Europejski certyfikat wydanym przez federację CEPA zgodnie z normą PN-EN 16636:2015. Jako nieliczni należymy do Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji. Opracowujemy i wdrażamy indywidualne Programy Zabezpieczenia Obiektu Przed Szkodnikami, zgodnie z wymogami systemu HACCP oraz IPM. Nasza dokumentacja spełnia wszelkie wymogi systemu GMP,GHP,HACCP i jest naszego autorstwa. Od 10 lat budujemy renomę naszej firmy poprzez rzetelność, uczciwość i pełne zaangażowanie. Celem naszej firmy jest satysfakcja klientów, do każdego podchodzimy indywidualnie, słuchamy ich potrzeb i skutecznie im pomagamy. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie. Podczas rozmowy lub wizyty u klienta, dogłębnie analizujemy problem, dobierając odpowiedni plan działania. Dbamy o bezpieczeństwo ludzi i zwierząt podczas zabiegów. Jakość wykonywanych przez nas usług jest na najwyższym poziomie.

Skuteczna i profesjonalna walka ze szkodnikami drewna Legnica, Wrocław, Wałbrzych, Świdnica

Wszystkie domowe sposoby zawiodły? Straciłeś nadzieję na powrót do normalności bez towarzystwa ……..? Spokojnie! Zostało Ci jeszcze jedno wyjście. Zadzwoń po wykwalifikowaną firmę z kilkunastoletnim stażem i doświadczeniem. Profesjonalna Firma DDD? Profesjonalne środki oraz profesjonalne metody? To musi zadziałać.

Ile kosztuje zwalczanie szkodników drewna na terenie Wrocławia, Legnicy i Wałbrzycha.

Zwalczanie szkodników drewna Cennik

Zwalczanie szkodników drewna metodą żelowania Zwalczanie szkodników drewna metodą fumigacji Zwalczanie szkodników drewna metodą systemów falowych
    • Inspekcja
    • Iniekcja żelu w otworach
    • Natryskowe nakładanie żelu
    • Malowanie tradycyjne
    • Protokół
  • Inspekcja
  • Zabezpieczenie terenu
  • Uszczelnienie obiektu
  • Gazowanie za pomocą fosforowodoru
  • Wietrzenie
  • Protokół
    • Inspekcja
    • Dezynsekcja termiczna za pomocą mikrofal
    • Protokół
Od 40 zł / m2 Od 399 Cena ustalana indywidualnie
*Cena uzależniona od warunków technicznych
Na terenie i okolic miast tj.: Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Świdnica, Jelenia Góra dojazd do klienta gratis!

Najczęściej występujące gatunki szkodników drewna

Najczęściej spotykane przez nas gatunki szkodników drewna to przede wszystkim:

  • Spuszczel Pospolity
  • Kołatek Domowy
  • Kornik Drukarz
  • Drwalnik Paskowany
  • Stukacz Świerkowiec
  • Krokwiowiec Piłkorożny
  • Miazgowiec Parkietowiec
  • Wyschlik Grzebykorożny
  • Biegowiec Dębowy
  • Tykotek Pstry
  • Cieśla

 

 

Przyjrzyjmy się niektórym szkodnikom drewna nieco bliżej

Spuszczel Pospolity (Hylotrupes bajulus) zwany także Spuszczel Domowy. Jest to gatunek chrząszcza z rodziny kózkowatych. Jest bardzo poważnym niszczycielem elementów drewnianych tj. więźby dachowe, ściany i  podłogi, boazerię, ramy okienne itp. Zniszczenia są na tyle poważne, że mogą zmienić nośność drewna, co może nieść ze sobą spore konsekwencje konstrukcyjne. Idealne miejsce do żerowania larw tego chrząszcza to suche i martwe drewno drzewa iglastego. Rozwój larwy Spuszczela Pospolitego, może trwać od dwóch do nawet kilkunastu lat (w niesprzyjających warunkach), dopóki nie osiągnie stadium dorosłego owada. Długość stadium larwy jest ściśle zależne od jakości drewna i jego wartości odżywczych.

Wygląd – Spuszczel Pospolity w postaci dorosłej, osiąga długość ciała od 7 do 21 mm, jego larwa zaś nawet do 30 mm. Dorosły osobnik charakteryzuje się ciemnobrunatną lub czarną barwą gdzie larwa zaś, jest po prostu biała. Charakterystyczną cechą dla tego gatunku chrząszcza w postaci dojrzałej, są dwa lśniące guzy znajdujące się na przedpleczu.

Rozmnażanie – rójka zaczyna się w najgorętsze dni w roku czyli pierwsza połowa sierpnia. Po tym okresie samica składa od 200 do 500 sztuk jaj, w zależności od panujących warunków oraz jakości i wilgotności drewna.

(preferowane drewno: sosnowe, świerkowe, jodłowe).

 

Kołatek Domowy (Anobium punctatum) zwany inaczej Kołatek Wrężyk. To niewielki chrząszcz i jednocześnie jeden z najniebezpieczniejszych szkodników drewna w naszym kraju. Wyrządza dużo większe straty niż Spuszczel Pospolity.  Larwy, tego niebezpiecznego szkodnika potrafią żerować w naprawdę bardzo starym drewnie, np. kilkusetletnim i to drzew liściastych jak i iglastych, dlatego jest bardzo poważnym zagrożeniem dla zabytków. Najbardziej sprzyjające warunki dla tego

małego potwora, to miejsca o umiarkowanej temperaturze i wilgotne, typu piwnica ale w mieszkaniach też czują się znakomicie, najtrudniej natomiast spotkać go na strychu, w okolicy centralnego ogrzewania oraz w innych bardzo ciepłych i suchych miejscach. Temperament kołatka jest tak spory, że kilka pokoleń potrafi skutecznie zniszczyć różnego rodzaju, spore konstrukcje, nie wspominając już o meblach. Z otworów o wielkość 1 mm wysypuje się tzw. mączka drzewna, to właśnie efekt żerowania larwy. Drążą chodniki 1 – 2mm szerokości. Odgłosy tzw. kołatania, są dość wyraźne. Jest to moment kiedy samiec Kołatka, wybiera sobie najtwardszą część drewna i w niego uderza, stąd właśnie nazwa „kołatek”. Preferowana część drewna przez larwę Kołatka Domowego, to biała część drewna drzewa liściastego, tam właśnie znajduje się najwięcej białka oraz skrobi. Dorosły osobnik Kołatka, żyje ok. miesiąca. Przez ten okres, dorosły osobnik nie ma potrzeby odżywiania się a energię czerpie on z zapasów zgromadzonych w ciele tłuszczowym.

Wygląd – Kołatek Domowy wielkość jaką osiąga to to 2 – 4 mm, czasem do 6 mm. Kolor ciemnobrunatny bądź jasny, budowa krępa i walcowata i krótka.  Jego larwa rozwija się od 2 – 3 lat, zdarza się też, że dłużej. Postać dorosła posiada nitkowate czułki. Na pancerzu kołatka znajdują się liczne wgłębienia na kształt kropek. W przedniej części wzgórka przedplecza, znajduję się rozdzielające je wgłębienie.

Rozmnażanie – Dorosłe osobniki opuszczają drewno i niedługo potem zaczynaj łączyć się w pary. Kopulacja zaś, odbywa się wewnątrz opuszczonych tuneli i trwa ona nawet do kilku godzin.  Okres od kwietnia do sierpnia, to właśnie okres pojawiania się osobników dorosłych. Wtedy właśnie możemy je spotkać na materiałach lęgowych (czyli substrat pokarmowy larwy), czy też na oknach. Samica Kołatka Domowego, składa jaja w grupach od 30 – 60 szt. lub pojedynczo. Kształt ich jest kulisty z wyciągniętym niewielkim dziubkiem z jednej strony. Najbardziej dogodnym miejscem do składania jaj prze samicę, jest szpary i szczeliny drewna a także ściany otworu wylotowego. Czas wylęgu jest ściśle związany z panującymi warunkami tj. temperaturą, wilgotnością powietrz, a także wilgotnością i rodzajem drewna. Jeśli wilgotność powietrza utrzymuje się ok 87% a temperatura zaś w okolicy 20 – 22°C, wylęg następuje po 15 dniach. Jeśli wilgotność powietrza jest znacznie obniżona, wylęg następuje dopiero po 30 – 45 dniach. Rozwój larwy, w białej części drewna drzewa liściastego następuje najszybciej a znacznie wolniej proces ten przebiega w drewnie drzew iglastych. Na przełomie marca i kwietnia dochodzi do przepoczwarzenia się larw Kołatka Domowego. W zależności od warunków zewnętrznych w miejscu przemiany, stadium poczwarki trwa od 2 – 8 tygodni.

(preferowane drewno: jesionu, dębu, robinii oraz sosny w bielastej części drewna, w drewnie buka, brzozy, jodły czy świerku w głębszych warstwach drewna).

 

Kornik Drukarz (Ips typographus) gatunek chrząszcza spod rodziny kornikowatych. Żyje zazwyczaj 2 – 3 lata a jego cykl rozwojowy, od maleńkiej larwy do dorosłego chrząszcza trwa zaledwie 2 miesiące,  gdzie u Spuszczela Pospolitego, dla przypomnienia jest to minimum 2 lata. W naszym kraju odnotowano aż 116 gatunków kornika i to właśnie drukarz, jest tym gatunkiem najbardziej popularnym w naszym kraju. Atakuje przede wszystkim drzewa iglaste, w tym szczególnie świerk pospolity,  rzadziej zaś sosnę, modrzew czy jodłę. Szkodnik ten nie występuje w domu. Kornik Drukarz jest owadem żerującym w drzewie nie w drewnie. Charakterystyczne dla naszego drukarza, jest krótki cykl rozwojowy dorosłego osobnika, zdolność do dużych skupisk oraz liczne potomstwo. Kornik Drukarz, uważany jest za szkodnika wtórnego. W pierwszej kolejności przystępuję do atakowania drzew powalonych o świeżym łyku, w następnej kolejności wybiera drzewa już osłabione przez inne szkodniki a na samy końcu, w ostateczności, drzewa zupełnie zdrowe. Do oceny sytuacji wysyłane są tzw. korniki pionierskie, które mają za zadanie ustalenie, które drzewo idealnie nadaje się do zasiedlenia. Idealne miejsce do żerowania i rozwoju oznaczają tzw. feromonami agregacyjnymi, czyli wabiącymi obie płcie albo płciowymi tj. wabiącymi jedynie samice. Pojawienie się tego szkodnika w masowych ilość, może doprowadzić do wyginięcia lasu. Zadaniem leśników jest jak najszybsze wycięcie już zaatakowanych drzew i natychmiastowe wywiezienie ich z lasu, by powstrzymać inwazję. Następnie, rozwieszają pułapki z tym samym feromonem, który to szkodnik wydziela podczas godów.

Wygląd – dorosłe osobniki przyjmują barwy ciemnobrązowe a długość ich ciała waha się od 4 – 5 mm. Niezwykle trudno jest odróżnić samicę od samca. Różnicowanie płci polega na określeniu objętości i wadze osobnika, która mierzona jest w mikrogramach (μg), u samic ta waga jest znacznie większa. Obie płcie, ciało mają walcowate, krępe i pokryte owłosieniem ( włoski czuciowe ), krótkie odnóża.  Młodziutkie osobniki, jeszcze niewybarwione występują w kolorze bladożółtym.

Rozmnażanie – rójka rozpoczyna się od drugiej połowy kwietnia i trwa do końca maja. Samce wgryzają się w głąb drzewa tworząc w nim kanały godowe. Do kanałów godowych wabi od 2 do 3 samic, rzadziej 1 czy 4. Następnie po kopulacji, samice zaczynają drążyć kanały macierzyste, w którym składają jaja. Jedna samica składa od 30 – 60 szt. jaj. Po dwóch tygodniach wykluwają się bardzo żarłoczne larwy, które zaś drążą kanały larwalne, by tam właśnie zmienić swoją postać larwy w postać poczwarki a w następnej kolejności z poczwarki w dorosłego osobnika. Dorosły osobnik wygryza się na zewnątrz drewna by rozpocząć cały proces od początku. W ciągu jednego roku, Kornik Drukarz, może zapoczątkować aż do trzech pokoleń. Rójka w ciągu roku może pojawić 1 – 3 razy a jeśli lato jest bardzo ciepłe to nawet 5. Rójki noszą następujące nazwy: rójka główna – druga połowa kwietnia i maja, rójka siostrzana – dotyczy tego pokolenia co dało początek I generacji, rójka druga – w której udział biorą młode owady, które wylęgły się latem. W sprzyjających warunkach pogodowych, pojawiają się jeszcze rójka druga siostrzana oraz rójka trzecia.

 

(preferuje drzewa: świerk pospolity, sosna, modrzew, jodła).

 

 

Drwalnik Paskowany (Trypodendron lineatum) chrząszcz z rodziny kornikowatych, jest to szkodnik techniczny drewna. Można go spotkać zarówno w górach jak u na nizinach. Najczęściej wybiera sosnę bądź świerk a rzadziej jodłę czy modrzew. Żeruje przede wszystkim w lasach mieszanych oraz iglastych i to w umierających i zgniłych drzewach, wcześniej zaatakowanych już przez inne szkodniki. Jednak to nie jedyne miejsce, często spotykany jest  również na składnicach drewna, nie zasiedla jedynie cisu. Lubi miejsca zacienione, tam gdzie najłatwiej rozwija się grzyb. Żywi się symbiotyczną grzybnią. Występować może również w okorowanym drewnie na składnicach. Do kopulacji dochodzi na korze drewna, następnie, to samica drąży chodniki, samiec zaś, podąża za nią i usuwa z chodzików trociny oraz inne zanieczyszczenia. Wylęg larw następuje po 6 – 14 dniach – młode również żywią się grzybnią oraz drewnem.

Wygląd – Kształt ciała mają krępy i walcowaty, posiada dwukolorowe, brązowo-czarne lub płowo-brunatne przedplecze. U samicy, owe przedplecze przybiera kształt owalny gdzie u samca zaś, wyraźnie prostokątny. Wzdłuż jego ciała ciągną się czarne paski. Paski te składają się równoległych czarnych punktów, układających się w dość regularne rzędy. Larwa chrząszcza jest beznoga, zgięta w łuk i osiąga zaledwie 4 mm, głowa jej ma jasno brunatny kolor i widoczne oczy, natomiast reszta ciała ma kolor biały. Przepoczwarza się w ciągu 7 – 10 dni. Poczwarka przybiera już kolor kremowy a jej miejsce przepoczwarzania znajduje się głęboko w drewnie. Jaja mają kształt elipsoidalny i mają kolor mleczno-biały z perłowym połyskiem

Rozmnażanie – przebieg rójki uzależniony jest nie tylko od warunków atmosferycznych ale również wysokości nad poziomem morza. Podstawowa odbywa się od połowy marca do maja rzadko do czerwca siostrzana warunkuje się na przełomie czerwca i lipca rzadko sierpnia.

(preferuje drzewa: świerk, sosnę rzadziej modrzewia i inne iglaste)

 

Wymieńmy jeszcze kilka gatunków :

  • Zmorsznik Krwisty
  • Pętlak Czteropaskowy
  • Trojszyk Gryzący
  • Trojszyk Ciemny
  • Nadobnica Alpejska
  • Ściga Modrzewiowa
  • Zmorsznik Jodłowiec
  • Skórnik Kolczatek
  • Kapturnik Ceglasty
  • Kurtek Mniejszy
  • Węglarek Mniejszy
  • Kruszel Czarny
  • Zmorsznik Czerwony