Deratyzacja Wrocław ma na celu zwalczenie wszelkich gryzoni, szkodliwych ze względów sanitarnych i gospodarczych. Najczęściej zwalczanymi szkodnikami są: myszy domowe, szczury wędrowne i śniade, nornice, krety i kuny. Są to szkodniki, które przenoszą wiele chorób dlatego profesjonalna deratyzacja jest konieczna !

Gryzonie tj. szczury, myszy i inne, są niebezpieczne. Wyrządzają liczne szkody. Tu potrzebna jest profesjonalna deratyzacja. Powinieneś wezwać firmę deratyzacyjną !

Gryzonie, a w szczególności szczury i myszy, przenoszą ponad 60 groźnych chorób, np. gorączkę szczurzą, leptospirozę (chorobę Weila), tularemię, salmonellozy, dżumę, włośnicę. Uszkadzają konstrukcje i wyposażenie budynków, niszczą izolację. Przegryzając przewody elektryczne i wodociągowe powodują pożary i zalania. Zamów odszczurzanie, likwidacja szczurów, myszy itp.  Firma deratyzacyjna się tym zajmie zanim będzie za późno !

Gryzonie stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka, w szczególności dzieci, osób starszych i o osłabionej odporności! Profesjonalna deratyzacja pomoże nie tylko Tobie ale i Twojej rodzinie. Usuwanie szczurów, myszy (tzw. odszczurzanie Wrocław) i innych gryzoni to nasza specjalność.

Choroby przenoszone przez gryzonie, szczury, myszy i inne, czyli jak ważna jest deratyzacja? Wrocław

Przekonaj się na ile profesjonalna deratyzacja jest istotna, oto kilka chorób przenoszonych przez gryzonie, którym powinniśmy przyjrzeć się bliżej

Gorączka szczurza – wywołana jest przez bakterie Streptobacillus moniliformis i Spirillum minus, gdzie nosicielami są przede wszystkim szczury i myszy. Do zakażenia człowieka dochodzi podczas ugryzienia, po incydencie należy się natychmiast zgłosić do lekarza.

Niepokojące objawy to:

 • Silne, nawracające bóle stawów
 • Wysoka gorączka, wysypka, wymioty

Nieleczona gorączka może doprowadzić do śmierci, zdarza się to w 10 % przypadków.

Może dojść również do powikłań takich jak zapalenie mięśnia sercowego, zapalenia wsierdzia, zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

Leptospiroza – to bakteria, której krętki wydalane są razem z moczem gryzonia. Do zakażenia człowieka dochodzi podczas kontaktu skażonego pokarmu, wody lub gleby.

Objawy to:

W pierwszej fazie

 • Bardzo wysoka gorączka powyżej 39 °C,
 • Bóle gałek ocznych
 • Światłowstręt
 • Wysypka
 • Bóle mięśni

W drugiej fazie

 • Silne bóle brzucha

Choroba ta również jak poprzednia może doprowadzić do śmierci a powikłania pochorobowe to upośledzenie wątroby i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Tularemia – powodowana jest niezwykle zabójczą bakterią zwaną Francisella tularensis. Do zakażenia człowieka wystarczy naprawdę niewielka ilość bakterii jedynie od 5 do 10. Ze względu na jej zjadliwość, rozważano wykorzystanie jej przy produkcji broni biologicznej.

Objawy pojawiają się od 3 do 5 dni:

 • Nagła wysoka gorączka
 • Wymioty
 • Biegunka
 • Bole stawów
 • Bóle mięśni
 • Czasem wysypka i owrzodzenia

Włośnica – to bakteria Yersinia pestis, którą może zarazić szczur poprzez swojego pasożyta czyli pchłę szczurzą, która tę bakterię w sobie nosi. Człowiek zaraża się przez ugryzienie przez pchłę szczurzą.

Objawy:

 • Kaszel
 • Ból głowy
 • Nudności
 • Wymioty
 • Odkrztuszanie krwawej wydzieliny
 • Narastająca trudność w oddychaniu
 • Wysoka gorączka

Nieleczona prowadzi do śmieci.

Dlaczego u Nas?

Nasza firma deratyzacyjna, z wieloletnim doświadczeniem, przeprowadza skuteczną deratyzacja we Wrocławiu przy użyciu profesjonalnych preparatów: atestowanych, całkowicie bezpiecznych i zaakceptowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Deratyzacja Wrocław przeprowadzona przez wyspecjalizowaną firmę, daje pewność, że zabieg został wykonany należycie i skutecznie. Nasza Firma deratyzacyjna, posiada odpowiednie przeszkolenie i renomowane certyfikaty. Profesjonalna i tania deratyzacja, czyli odszczurzanie i usuwanie innych szkodników tj. myszy, przeprowadzona przez naszą firmę, to najlepsza oferta na jaką mogliście Państwo trafić, cała przyjemność na naszej stronie.

Cena – Deratyzacja WROCŁAW i okolica

OKRESOWA DERATYZACJA STANDARDOWA DERATYZACJA PROFESJONALNA DERATYZACJA
 • Inspekcja
 • Montaż karmników
 • Rodentycydy
 • Inspekcja
 • Montaż karmników
 • Rodentycydy
 • Informacje ostrzegawcze
 • Kontrola populacji
 • Chwytacze i pułapki
 • Utylizacja gryzoni
 • Inspekcja
 • Montaż karmników
 • Rodentycydy
 • Informacje ostrzegawcze
 • Kontrola populacji
 • Chwytacze i pułapki
 • Utylizacja gryzoni
 • Dezynfekcja
Od 59 Od 150 Od 350

Wiosna! – to okres gdzie deratyzacja Wrocław jest obowiązkowa!

Obowiązek przeprowadzania deratyzacji we Wrocławiu nałożony jest na wszystkich właścicieli nieruchomości oraz zarządców nieruchomościami. Obligują do tego odpowiednie Uchwały w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gmin lub Miast, które określają także zasady oraz terminy przeprowadzania takiej deratyzacji, odszczurzania. Musimy pamiętać, że skuteczna deratyzacja to nie tylko obowiązek ale i nakaz. Nie dostosowanie się do przepisów grozi wysokim mandatem.

Dlaczego przeprowadzanie zabiegów deratyzacji jest tak istotne?

Deratyzacja ma na celu wyeliminowanie szkodliwych ze względów sanitarnych oraz gospodarczych gryzoni, do których należą min. szczury i myszy. Są to szkodniki, które przenoszą rożnego rodzaju, groźne choroby oraz powodują poważne, liczne szkody. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przeprowadzenie deratyzacji, aby uniknąć rozprzestrzeniania się gryzoni.

Na czym polega obowiązkowa deratyzacja?

Deratyzację należy przeprowadzać przynajmniej raz w roku w niektórych miastach i gminach nawet dwukrotnie (w okresie wiosennym oraz jesiennym) we wszystkich nieruchomościach należących do gminy/ miasta. Zabieg należy wykonać przy użyciu środków gryzoniobójczych czyli rodentycydów zatwierdzonych i dopuszczonych do stosowania przez Ministerstwo Zdrowia, zabezpieczonych (np. umieszczonych w karmnikach deratyzacyjnych) przed dostępem osób trzecich oraz zwierząt.

Jak przebiega profesjonalna deratyzacja Wrocław w naszej firmie?

 1. Dokonujemy oględzin budynku oraz jego terenu pod kątem nieszczelności, szczelin oraz dziur, w celu zminimalizowania ryzyka przedostania się gryzoni do wnętrza budynku i informujemy o nieprawidłowościach mieszkańców.
 2. Specjalne (wykonane z twardego, odpornego na uszkodzenia) karmniki deratyzacyjne montujemy w miejscach szczególnie narażonych na obecność szkodników- szczurów, myszy (najczęściej w piwnicach, na strychach, koło boksów na odpady lub terenów bezpośrednio przyległych do budynków). Każdy karmik zamontowany jest na stałe do podłoża i zamknięty na specjalny kluczyk.
 3. Na każdej stacji deratyzacyjnej widnieje naklejka ostrzegawcza: „Karmin deratyzacyjny- Uwaga! Może zawierać rodentycydy. Grozi niebezpieczeństwo zatrucia ludzi i zwierząt. Nie dotykać!!!”.
 4. W każdym budynku umieszczamy informację o przeprowadzonym zabiegu deratyzacji.
 5. Zbieramy oraz utylizujemy martwe gryzonie.

Dlaczego należy wybrać naszą firmę? 

Profesjonalną deratyzację, wykonujemy w oparciu o obowiązujące normy prawne oraz standardy. Nie stosujemy granulatów/saszetek wyłożonych na tackach. Dlaczego? Otóż takie trutki rozłożone w piwnicach, na strychach czy terenach wokół budynków szybko wilgotnieją (obniżając tym samym swoje działanie i zastosowanie).

Szczury należą do bardzo inteligentnych i wybrednych zwierząt, więc taka zawilgocona trutka nie stanowi dla nich „atrakcyjnego” posiłku. Dodatkowo, ewentualne spożycie przez dzieci czy zwierzęta takiej „przynęty” jest na wyciągnięcie ręki. Co więcej, stosując granulat nie ma możliwości określenia ilości jego spożycia przez gryzonie- więc jak stwierdzić, czy uporaliśmy się z problemem gryzoni czy też nie? Po za tym, taka tacka wygląda po prostu nieestetycznie. Ile razy niechcący w nią kopnąłeś, rozsypując wszystko, co się na niej znajduje?

Dlatego też, firma PROTECT przeprowadza skuteczna deratyzacja przy użyciu karmników deratyzacyjnych, przymocowanych na kołki rozporowe do podłoża, szczelnie zamkniętych na klucz, dodatkowo zabezpieczonych opaską zaciskową.

W każdej stacji deratyzacyjnej umieszczona jest trutka w formie pasty i/lub kostki odpornej na wilgoć, wydłużającej jej działanie. Ilość zamontowanych stacji oraz ilość środka gryzoniobójczego jest przez naszą firmę odnotowywana, więc w przyszłości jesteśmy w stanie ustalić czy w danym obiekcie występował problem z gryzoniami czy też nie (określamy wielkość pobrania trutki) i w razie konieczności podejmujemy dalsze działania.
Nasza firma wie, jak skutecznie i bezpiecznie przeprowadzić deratyzację! Zapraszamy do kontaktu.

Poniżej prezentujemy wybrane Uchwały dotyczące przeprowadzania deratyzacji w miastach i gminach na terenie Dolnego Śląska.

Nasze usługi oferujemy głównie na Dolnym Śląsku, ale część usługo na terenie całego kraju. Przykładowe duże miasta, w których oferujemy nasze usługi: WrocławWałbrzych, Legnica, Jelenia Góra, Lubin, Głogów, Świdnica, Bolesławiec, Oleśnica itp.

DERATYZACJA WROCŁAW

UCHWAŁA NR LXIII/1628/22 RADY MIEJSKIEJ WROCŁAWIA z dnia 22 grudnia 2022r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia

Rozdział 13

Obszary obowiązkowej deratyzacji i terminy jej przeprowadzania

§ 30. 1. Na terenie  Wrocławia  obowiązkowej  deratyzacji  podlegają   nieruchomości, na których zlokalizowane są:

1) budynki wielolokalowe podpiwniczone;

2) lokale  gastronomiczne  wraz  z  terenem  pod podwyższonymi podestami   ogródków gastronomicznych;

3) obiekty handlowe branży spożywczej;

4) magazyny żywności i płodów rolnych;

5) gospodarstwa rolne i hodowlane;

6) zakłady przetwórstwa żywności;

7) szpitale;

8) hotele, internaty, domy akademickie i burs

9) obiekty, w których prowadzone jest zbiorowe żywienie;

10) wolnostojące  komórki  i  pomieszczenia  gospodarcze  przynależne   zabudowy wielolokalowej;

11) wnętrza  międzyblokowe  oraz miejsca gromadzenia odpadów w zabudowie   wielolokalowej;

12) obiekty,  w których prowadzona jest działalność w zakresie zbierania lub     przetwarzania odpadów;

13) schroniska dla zwierząt;

14) ogród zoologiczny.

Obowiązkowi deratyzacji podlegają również:

1) sieć  kanalizacji  sanitarnej  grawitacyjnej  o średnicach od 500 mm, przebiegająca  w  obrębach  geodezyjnych:  Gaj,  Grabiszyn, Kleczków, Muchobór  Mały, Plac Grunwaldzki, Południe, Popowice, Rakowiec, Stare  Miasto, Tarnogaj;

2) cała  sieć  kanalizacji  sanitarnej  i ogólnospławnej w obrębie Stare Miasto

wraz ze studniami i wpustami deszczowymi;

3) studnie telekomunikacyjne i ciepłownicze w obrębie Stare Miasto;

4) teren Fosy Miejskiej.

Obowiązkową deratyzację przeprowadza się:

1) trzykrotnie  w  ciągu  roku  na  obszarze  centrum  Wrocławia, tj. na terenie  ograniczonym  rzeką  Odrą, mostem Milenijnym, ul. Milenijną,

Na  Ostatnim  Groszu,  estakadą  Gądowianką,  ul. Klecińską, ul. Petuniową,  al.  Gen.  Hallera, al. Armii Krajowej, Lasem Rakowieckim oraz Starą Odrą, w terminach:

 1. a) od 1 marca do 31 marca,
 2. b) od 1 lipca do 31 lipca,
 3. c) od 1 listopada do 30 listopada;

2) dwukrotnie w ciągu roku na pozostałym terenie Wrocławia w terminach:

 1. a) od 1 marca do 31 marca,
 2. b) od 1 listopada do 30 listopada.

Deratyzację przeprowadza  się każdorazowo w przypadku wystąpienia populacji gryzoni na terenie nieruchomości.

DERATYZACJA WAŁBRZYCH
UCHWAŁA NR XV/201/2015 RADY MIEJSKIEJ WAŁBRZYCHA
z dnia 26 listopada 2015 r.
w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Wałbrzych
Rozdział 8. Obszar obowiązkowej deratyzacji i terminy jej przeprowadzania
§ 14. 1. Teren gminy Wałbrzych jest obszarem podlegającym obowiązkowej deratyzacji.
2. Obowiązkowej deratyzacji dwukrotnie w ciągu roku, tj. w okresie kwiecień/maj oraz październik/listopad lub częściej, w zależności od występujących potrzeb, podlegają nieruchomości położone na terenie gminy Wałbrzych.
3. W razie konieczności wynikających z przyczyn sanitarno-epidemiologicznych, zdrowotnych lub innych, Prezydent Miasta Wałbrzycha może zarządzić obowiązek deratyzacji w terminie innym niż określony w ust. 2.

DERATYZACJA ŚWIDNICA
UCHWAŁA NR XVIII/190/16 RADY MIEJSKIEJ W ŚWIDNICY
z dnia 31 marca 2016 r.
w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Świdnica
Rozdział 8. DERATYZACJA
§ 22. 1. Ustala się, że teren Gminy Miasto Świdnica jest obszarem podlegającym obowiązkowej deratyzacji.
2. Deratyzację należy przeprowadzać obowiązkowo co najmniej dwukrotnie w ciągu roku, tj. w okresie kwiecień/maj oraz październik/listopad.

DERATYZACJA BOGUSZÓW GORCE
UCHWAŁA NR VIII/41//2015 RADY MIEJSKIEJ W BOGUSZOWIE – GORCACH
z dnia 30 marca 2015 r.
w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Boguszów-Gorce
Rozdział 8.OBSZARY PODLEGAJĄCE OBOWIĄZKOWEJ DERATYZACJI
§ 24. 1. Obowiązkowi deratyzacji podlegają budynki mieszkalne, gospodarskie, zakłady pracy, obiekty służby zdrowia, obiekty komunalne, obiekty produkcji i obrotu żywności oraz obiekty użyteczności publicznej.
2. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do przeprowadzania na własny koszt deratyzacji na terenie nieruchomości, co najmniej dwa razy w roku, tj. w miesiącach: kwietniu i październiku. Obowiązek ten w odniesieniu do właścicieli budynków jednorodzinnych może być realizowany tylko w miarę potrzeby.

DERATYZACJA BOLKÓW
UCHWAŁA NR IX/67/15 RADY MIEJSKIEJ W BOLKOWIE
z dnia 28 sierpnia 2015 r.
w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Bolków.
Rozdział 8. OBSZARY PODLEGAJĄCE OBOWIĄZKOWEJ DERATYZACJI I TERMINY JEJ PRZEPROWADZANIA
§ 25. 1. Wyznacza się zabudowany obszar Gminy Bolków jako obszar podlegający obowiązkowi przeprowadzania deratyzacji w terminie od dnia 1 kwietnia do 30 kwietnia i od 1 października do 31 października.
2. Powyższy obowiązek uznaje się za wykonany jeżeli właściciel nieruchomości wyłoży trutkę przeciw gryzoniom w dniu 1 kwietnia i pozostawi ją do dnia 30 kwietnia oraz w dniu 1 października i pozostawi ją do dnia 31 października.
3. W uzasadnionych przypadkach zabiegi deratyzacji należy przeprowadzić w innych terminach.
4. Deratyzację przeprowadza się we wszystkich obiektach znajdujących się na terenie nieruchomości.

DERATYZACJA GŁUSZYCA
UCHWAŁA NR XXV/176/2016 RADY MIEJSKIEJ W GŁUSZYCY
z dnia 19 lipca 2016 r.
w sprawie przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Głuszyca
§ 7. Ustala się szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dotyczące wyznaczania obszarów podlegających obowiązkowej deratyzacji i terminów jej przeprowadzania.
1) obowiązkowi deratyzacji podlegają obszary:
a) zabudowane budynkami wielolokalowymi oraz obiektami użyteczności publicznej;
b) zabudowane obiektami wykorzystywanymi w celach działalności gospodarczej.
2) deratyzację przeprowadza się corocznie w okresie od kwietnia do września.

DERATYZACJA JAWOR
UCHWAŁA NR XLIV/291/2017 RADY MIEJSKIEJ W JAWORZE
z dnia 18 grudnia 2017 r.
w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Jawor
Rozdział 8. WYZNACZANIE OBSZARÓW PODLEGAJĄCYCH OBOWIĄZKOWEJ
DERATYZACJI I TERMINÓW JEJ PRZEPROWADZENIA
§ 17
1. Właściciele nieruchomości dokonują dezynfekcji, (a także dezynsekcji w razie pojawienia się insektów) miejsc ustawienia urządzeń do gromadzenia odpadów jeden raz w ciągu miesiąca w okresie letnim (od początku maja do końca września) w przypadku gdy miejsca te znajdują się w budynkach przeznaczonych na pobyt ludzi.
2. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do przeprowadzenia, co najmniej raz w roku
jesienią, deratyzacji na terenie nieruchomości oraz przeprowadzania deratyzacji pomieszczeń, w których prowadzona jest hodowla zwierząt, dwa razy w roku tj. jesienią i wiosną. Obowiązek deratyzacji na terenie nieruchomości, w odniesieniu do właścicieli budynków jednorodzinnych, może być realizowany tylko w miarę potrzeb.
3. W przypadku wystąpienia populacji gryzoni, stwarzającej zagrożenie sanitarne, właściciele nieruchomości obowiązani są do przeprowadzenia deratyzacji niezwłocznie.
4. Obowiązkowej deratyzacji podlegają:
1) składowisko odpadów komunalnych,
2) obiekty oczyszczalni ścieków,
3) targowisko miejskie,
4) piwnice budynków mieszkalnych wielorodzinnych,
5) magazyny i hurtownie środków spożywczych.
5. Obowiązkową deratyzację o której mowa w ust.2 właściciele nieruchomości przeprowadzają w następujących terminach:
1) co najmniej dwukrotnie w roku:
a) w kwietniu lub w maju – termin wiosenny,
b) we wrześniu lub w październiku – termin jesienny;
2) w sposób ciągły na terenie składowiska odpadów komunalnych.
6. Deratyzację winny dokonywać specjalistyczne jednostki posiadające odpowiednie środki do jej wykonania.

DERATYZACJA JAWORZYNA ŚLĄSKA
UCHWAŁA NR XVII/27/16 RADY MIEJSKIEJ W JAWORZYNIE ŚLĄSKIEJ
z dnia 27 czerwca 2016 r.
w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Jaworzyna Śląska
Rozdział 8. WYZNACZENIE OBSZARÓW PODLEGAJACYCH OBOWIAZKOWEJ DERATYZACJI I TERMINÓW JEJ PRZEPROWADZENIA
§ 17. 1. Wyznacza się następujące obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji:
1) tereny zabudowane budynkami wielorodzinnymi;
2) lokale gastronomiczne;
3) obiekty handlowe branży spożywczej;
4) magazyny żywności i płodów rolnych;
5) gospodarstwa rolne i hodowlane;
6) zakłady przetwórstwa żywności;
7) hotele;
8) obiekty, w których prowadzone jest zbiorowe żywienie;
9) wolnostojące komórki, pomieszczenia gospodarcze przynależne do zabudowy wielolokalowej;
10) obiekty, w których prowadzona jest działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów.
2. Obowiązkową deratyzację należy przeprowadzić co najmniej raz w roku w okresie od 15 kwietnia do 15maja lub w okresie od 15 października do 15 listopada.

DERATYZACJA JEDLINA- ZDRÓJ
UCHWAŁA NR XXXI/182/17 RADY MIASTA JEDLINA-ZDRÓJ
z dnia 30 sierpnia 2017 r.
w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Jedlina-Zdrój
Rozdział 8 Obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji i terminy jej przeprowadzania
§ 14.
1. Obszarami podlegającymi obowiązkowej deratyzacji są:
1) obiekty, w których prowadzona jest działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów;
2) budynki wielolokalowe;
3) obiekty związane z produkcją, handlem i magazynowaniem produktów rolnych oraz artykułów spożywczych;
4) obiekty związane z przetwórstwem rolno-spożywczym;
5) obiekty chowu i hodowli zwierząt;
6) obiekty, w których prowadzone jest zbiorowe żywienie.
2. Deratyzację należy przeprowadzać co najmniej dwukrotnie w ciągu roku w okresie
kwiecień/maj oraz październik/listopad.

DERATYZACJA LEGNICA
UCHWAŁA NR XX/202/16 RADY MIEJSKIEJ LEGNICY
z dnia 30 maja 2016 r.
w sprawie ustalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Legnica
Rozdział 8. WYZNACZANIE OBSZARÓW PODLEGAJĄCYCH OBOWIĄZKOWEJ DERATYZACJI I TERMINÓW JEJ PRZEPROWADZANIA
§ 22. 1. Obowiązkowej deratyzacji podlega obszar miasta Legnicy, w tym nieruchomości, na których prowadzona jest hodowla zwierząt, działalność gastronomiczna oraz magazynuje się żywność i środki spożywcze, a także pomieszczenia korytarzy piwnicznych, zsypów i komór zsypowych, węzłów ciepłowniczych, zasieków śmietnikowych oraz na terenach otwartych pustostanów.
2. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do przeprowadzania deratyzacji, w miesiącach kwietniu i październiku, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. W razie konieczności wynikających z przyczyn sanitarno-epidemiologicznych, zdrowotnych lub innych, Prezydent Miasta Legnicy może zarządzić przeprowadzenie deratyzacji w innych terminach niż określone w ust. 2.

DERATYZACJA STRZEGOM
UCHWAŁA NR 75/15 RADY MIEJSKIEJ W STRZEGOMIU
z dnia 30 września 2015 r.
w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Strzegom
Rozdział 8. WYZNACZANIE OBSZARÓW PODLEGAJĄCYCH OBOWIĄZKOWEJ DERETYZACJI I TERMINÓW JEJ PRZEPROWADZANIA
§ 21. 1. Obowiązkowej deratyzacji podlegają:
1) miejsca gromadzenia odpadów komunalnych;
2) korytarze piwniczne;
3) węzły cieplne;
4) studzienki przyłączy kanalizacyjnych i wodociągowych.
2. Właściciele nieruchomości, za wyjątkiem właścicieli budynków jednorodzinnych, zobowiązani są do przeprowadzenia deratyzacji dwa razy w roku kalendarzowym, w terminach od dnia 1 do dnia 15 kwietnia oraz od dnia 15 do dnia 30 października.

DERATYZACJA WALIM
UCHWAŁA NR XXXIV/207/2017 RADY GMINY WALIM
z dnia 28 listopada 2017 r.
w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Walim
ROZDZIAŁ VIII. Obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji oraz terminy jej przeprowadzania.
§ 14.
1. Jako obszary podlegające obowiązkowi deratyzacji, wyznacza się położone w granicach
administracyjnych Gminy Walim nieruchomości zabudowane budynkami mieszkalnymi, użyteczności publicznej, produkcyjnymi, handlowymi, usługowymi oraz gospodarstwa rolne.
2. Obowiązkowa deratyzacja przeprowadzona będzie dwukrotnie w ciągu roku, tj. w okresie
kwiecień/maj oraz październik/listopad lub częściej, w zależności od występujących potrzeb.

DERATYZACJA ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE
UCHWAŁA NR XXX/194/2016 RADY MIEJSKIEJ ZĄBKOWIC ŚLĄSKICH
z dnia 8 lipca 2016 r.
w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Ząbkowice Śląskie
Rozdział 7. Wyznaczenie obszarów podlegających obowiązkowej deratyzacji i terminów jej przeprowadzania
§ 17. Ustala się, że deratyzacji podlegają: obiekty użyteczności publicznej, zabudowania gospodarcze, magazyny, sklepy, warsztaty, obszary przemysłowe, obiekty wykorzystywane do przetwórstwa, przechowywania lub składowania produktów rolno-spożywczych, budynki jednorodzinne i wielorodzinne, gospodarstwa rolne i hodowlane.
§ 18. Deratyzacja zostaje przeprowadzona w miesiącu kwietniu i w miesiącu październiku.
§ 19. W razie konieczności wynikających z przyczyn sanitarno – epidemiologicznych, może zostać zarządzona deratyzacja w innych terminach niż określone w § 18.