Mieszkania czy domy jednorodzinne są niestety narażone na to aby pojawiały się tam robaki różnego gatunku. Oczywiście dla nikogo nie jest to komfortowa sytuacja jednak są to okoliczności, podczas których trzeba szybko wdrożyć jakieś rozwiązanie. W przeciwnym razie może dojść do rozprzestrzeniania się jak w przypadku gatunku jakim jest karaluch mały. Jak to zrobić oraz czy posiadanie karaluchów jest niebezpieczne – o tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule.

Jak rozpoznać karalucha?

Karaluchy są owadami, z którymi każdy mógł mieć do czynienia. Wystarczy jedno zapuszczone mieszkanie w bloku aby rozwinęły się te owady. Zanim zacznie szukać się rozwiązań aby wyeliminować tych nieproszonych gości dobrze jest zdobyć całkowitą pewność, że jest to karaluch. Jak wygląda karaluch? Jest to owad o niewielkich rozmiarach, które w przypadku dużych osobników sięgają w granice 3cm. Oznacza to, że bardzo łatwo jest je przeoczyć, szczególnie w nocy. Karaluchy jak wyglądają rozróżniane jest także jeśli chodzi o ich płeć. Męskie osobniki mają ciemnobrązową barwę i duże skrzydła. Samice są ich pozbawione wcale bądź występują ale małe. Cechą charakterystyczną jaką posiada karaluch w Polsce jest pancerz, który jest wytrzymały. Do tego dochodzą aż trzy pary nóg, które umożliwiają szybkie przemieszczanie się. To właśnie dlatego tego typu osobniki są bardzo ciężkie do wyeliminowania, gdyż wystarczy ruch bądź światło, a chowają się do swojej kryjówki.

Karaluch lub prusak – jak rozróżnić te owady?

Niestety w mieszkaniach można spotkać nie tylko karaluchy. Równie często pojawiają się prusaki czyli owady, które często mylone są z karaluchami. Karaluch a prusak posiada jednak kilka znaczących różnic, dzięki którym powinno się być o wiele łatwiej je rozróżniać. Prusaki zamiast ciemnobrązowej barwy posiadają złotobrązową i do tego dochodzą dwa charakterystyczne paski znajdujące się na pancerzu. Także ich wielkość jest dwukrotnie mniejsza, gdyż karaluch prusak ma jedynie 1,5cm długości. Zarówno samce jak również samice są wyposażone w skrzydła. Jeśli chodzi o miejsce do bytowania to prusaki preferują ciepłe oraz wilgotne warunki. W przypadku karaluchów nie ma to dla nich większego znaczenia gdyż bardzo szybko akomodują się.

Jakie miejsca są najbardziej podatne na występowanie karaluchów?

Znalezienie karaluchów w swoim mieszkaniu może być problematyczne. Wynika to przede wszystkim z faktu, że karaluch domowy jest bardzo płochliwy co oznacza, że przemieszczanie się czy zapalanie światła w nocy skutecznie je wypłoszy. Sprawdzoną metodą są wszelkiego rodzaju próby znalezienia ich siedliska. Jak każdy owad przemieszczają się w celu znalezienia dla siebie pożywienia dlatego też wewnątrz mieszkania mogą gromadzić się w kuchni. Częstą lokalizacją ich bytowania są również piwnice oraz kanały. Ich funkcjonowanie w pełni skupia się w godzinach nocnych i właśnie wtedy rozpoczynają swoje poszukiwania jedzenia. Oznacza to, że najlepszym rozwiązaniem będzie ciche odwiedzenie kuchni w nocy i otwieranie szafek. Jeśli zobaczymy chociaż jednego osobnika możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z karaluchem. Pomocny będzie wówczas opis jak wyglądają karaluchy aby zyskać pewność.

Walka z karaluchami nie jest łatwa szczególnie przez wzgląd na to, że są to owady, które są w stanie bardzo szybko przystosować się do środowiska. Oznacza to, że poradzą sobie zarówno w chłodzie jak również w gorącu. Prusak a karaluch mają zatem różnice w tym kontekście, gdyż do wyeliminowania prusaka często wystarczy spore zmniejszenie temperatury w mieszkaniu. Na karaluchy to nie zadziała. W przypadku budynków składających się z większej ilości mieszkań sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana gdyż tam prusak karaluch może z łatwością przemieszczać się między pomieszczeniami.

Jakie są najlepsze sposoby na to aby pozbyć się karaluchów?

Istnieje szereg sposobów na to aby próbować pozbyć się karaluchów jednak w przypadku walki z tak opornym przeciwnikiem najlepiej jest od razu decydować się na sprawdzone opcje. Oczywiście istnieje zestaw domowych sposobów jak próby zwabienia karaluchów zapachem do pułapki czy też próby samodzielnego ich zabijania. Posiadając jednak większe kolonie tych robaków będą to czynności marne, ponieważ karaluch bardzo szybko rozmnaża się. W takich okolicznościach najlepiej jest od razu zainteresować się ofertą dezynsekcji. Jest to opcja, która wbrew pozorom nie jest droga, a daje bardzo szybki efekt. Taka metoda pozwala na wyeliminowanie wszystkich robaków z domu co jest bardzo atrakcyjne. Jeśli chodzi o sposób jej przeprowadzania to jest on nieinwazyjny i wykonywany przez profesjonalne firmy, w szybkim czasie. Po jej wykonaniu nie ma mowy, że jakiś robak będzie mieszkał razem z nami.

Na rynku istnieje spora ilość firm, które zajmują się przeprowadzaniem dezynsekcji w sposób kompleksowy i skrupulatny. Jest to zadanie polegające na przeprowadzeniu specjalnych oprysków. Użyte do tego zadania preparaty dają błyskawiczny efekt. Zarówno karaluchy, prusaki ale także inne owady, o których istnieniu możemy nie mieć nawet pojęcia znikną, a my odzyskamy mieszkanie tylko dla siebie. Z racji, iż problem dotyczący robaków jest bardzo uciążliwy bardzo ważne jest aby szybko przeprowadzić to czyszczenie.

Jak zabezpieczyć się przed pojawieniem karaluchów?

Osoby, które choć raz doświadczyły w swoim domu lub mieszkaniu karaluchów chcą zabezpieczyć się na przyszłość. W domu jednorodzinnym jest to o wiele łatwiejsze, gdyż o porządku decydujemy sami. W mieszkaniach jest to trudniejsze, ponieważ nawet jeśli będziemy dbali o porządek to karaluchy mogą wędrować z innych mieszkań i nie ma się na to wpływu. Wówczas niezbędna jest masowa dezynsekcja. Jeśli chodzi o formy zabezpieczania się przed robakami to przede wszystkim konieczny jest porządek. Chodzi tu o podstawy czyli brak zostawiania jedzenia, śmieci przez długi czas. To jest sporym wabikiem takich robaków. Dobrą metodą jest również zabezpieczanie swojego codziennego jedzenia, poprzez przechowywanie go w szczelnych pojemnikach.