Pluskwa domowa

Firma Protect24h przeprowadza skuteczne zabiegi dezynsekcji mające na celu zwalczenie pluskwy domowej. Posiadamy wieloletnie doświadczenie, odpowiednie kwalifikacje zawodowe, szeroką wiedzę, najnowocześniejszy sprzęt oraz profesjonalne preparaty, dzięki czemu jesteśmy liderem w eliminowaniu tych szkodników. Zabieg zwalczania pluskiew domowych przebiega zgodnie z obowiązującymi normami IPM.

 

Dlaczego najlepiej wybrać naszą firmę?

 

 • Stosujemy wyłącznie bezpieczne, atestowane i ekologiczne preparaty.
 • Po zabiegu wystawiamy stosowne dokumenty potwierdzające jego wykonanie- Protokół Pozabiegowy.
 • Zapewniamy dyskrecję- na Państwa prośbę nasi pracownicy przyjeżdżają nieoznakowanym samochodem, a stroje ochronne zakładają dopiero u klienta.
 • Jako nieliczni należymy do Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji.
 • Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie. Podczas rozmowy lub wizyty u klienta dogłębnie analizujemy problem, dobieramy odpowiedni plan działania oraz preparaty.
 • Dbamy o bezpieczeństwo ludzi i zwierząt podczas zabiegów.
 • Jakość wykonywanych przez nas usług jest na najwyższym poziomie.

Kilka słów o pluskwach

Pluskwy (pluskwy domowe, pluskwy łóżkowe) to pasożyty, które żywią się ludzką i zwierzęcą krwią. Często nie jesteśmy nawet w stanie określić, skąd się biorą pluskwy w domu (w jaki sposób zostały przeniesione do naszego mieszkania). Pierwszym sygnałem świadczącym o ich obecności są objawy po ugryzieniu przez pluskwy. Gdy już uda nam się zlokalizować ich kryjówkę, zastanawiamy się, jak się ich pozbyć. Niestety, zwalczanie pluskiew nie należy do najłatwiejszych. Istnieje wiele domowych metod, które nie zawsze okazują się skuteczne. Wtedy konieczna staje się szybka interwencja wyspecjalizowanej firmy DDD. Bywa, że wyrzucanie łóżek, mebli, przeprowadzanie remontów, generalne porządki nie pomogą pozbyć się pluskiew.

Jak wyglądają pluskwy?

Osobniki dorosłe osiągają ok 5-7 mm, mają czerwonobrązowy kolor, po żerowaniu-purpurowy, dość szerokie głowy, odnóża pazurkowate umożliwiające wspinanie się po szorstkich powierzchniach oraz przyczepienie się do żywiciela w trakcie „posiłku”. Ich podstawowym żywicielem jest człowiek, ale również ciepłokrwiste zwierzęta. Pluskwy nie potrafią latać, dlatego też przemieszczają się na swoich odnóżach. Najczęściej podróżują w ubraniach, bagażu, meblach, obrazach, książkach i innych miejscach stanowiących kryjówkę. Potrafią przetrwać wiele miesięcy bez pokarmu, co zwiększa ich szansę na przeżycie w trakcie transportu.

Samice pluskwy składają przeważnie od 2 do 3 jaj dziennie. Żyją kilka miesięcy, w związku z tym, są w stanie znieść około 400-500 jaj w ciągu swojego życia. Ich jaja są kremowego koloru, lekko zagięte i prawie niewidoczne (osiągają około 1 mm długości). Pluskwy składają jaja w szparach, wszelkich zaciemnionych miejscach. Stadium rozwoju zależy przede wszystkim od temperatury i wilgotności otoczenia oraz dostępności pożywienia.

Skąd się biorą pluskwy?

Największym mitem jest stwierdzenie, że pluskwy biorą się z brudu. To nie prawda! Najczęściej przenoszone są przez nas (niepostrzeżenie) z miejsc w których nocowaliśmy.

Miejsca z których najczęściej przenosimy pluskwy do naszego mieszkania:

 • z hoteli (nawet 5-cio gwiazdkowych), pensjonatów, schronisk, hosteli, szpitali,
 • od osób u których nocowaliśmy, a oni sami borykają się z problemem,
 • poprzez zakup używanych mebli , łóżek, obrazów, itp.,
 • przy transporcie nowych mebli, które transportowane są wraz z używanymi,
 • z komunikacji miejskiej, pociągu, autobusu, tramwaju,
 • od sąsiadów, znajomych, rodziny,
 • z kina, teatru, zakładu pracy.

Kiedy pluskwy znajdą się już w mieszkaniu, mogą przemieszczać się między pokojami lub przedostać się do mieszkania sąsiadów rurami, przewodami wentylacyjnymi, pęknięciami lub otworami w ścianach, sufitach, drzwiach.

Gdzie szukać pluskiew?

Jeśli w swoim mieszkaniu zauważyłeś obecność pluskiew, to istnieje duża możliwość, że występują one także w mieszkaniach sąsiadów. Nie dzieje się tak zawsze- jednak prawdopodobieństwo jest duże. Dlatego ważne jest, abyś skontrolował mieszkania po obu stronach zapluskwionego oraz mieszkania nad i pod nim.

Pluskwy uwielbiają wszelkie zaciemnione miejsca, pęknięcia i szczeliny. Bytują w drewnie, papierze na powierzchniach tkanin. Najczęściej spotkasz je przy żywicielu, czyli w pobliżu łóżka. Dlatego w pierwszej kolejności sprawdź dokładnie te miejsca. Bywa, że konieczne będzie usunięcie wezgłowia łóżka, podniesienie dywanów, demontaż gniazdek elektrycznych.

Pluskwy w domu możesz znaleźć:

 • w łóżkach (na materacach, szczelinach w ramie łóżka, wezgłowiu) i w ich pobliżu,
 • w książkach, płytach,
 • w ramach obrazów, za obrazami, tapetami, lustrami ściennymi
 • pod dywanami,
 • za listwami przypodłogowymi, w obudowach gniazdek elektrycznych,
 • w listwie z przewodami elektrycznymi,
 • w żaluzjach,
 • w fałdach zasłon i karniszach,
 • w meblach- przede wszystkim w okolicach szwów i suwaków ( krzeseł, kanap), w złączeniu szuflad,
 • w ubytkach w ścianie,
 • w odzieży.

Jak mam sprawdzić, czy w mieszkaniu są pluskwy?

O obecności pluskiew w mieszkaniu świadczą:

 • ukąszenia na skórze,
 • przy intensywnej aktywności owadów wyczuwanie słodko- mdłego zapachu, przypominającego zapach migdałów/ kolendry,
 • zaplamiona krwią pościel- pluskwy trawią krew i wydalają ją, co można zauważyć przede wszystkim na pościeli, wzdłuż szwów materacy i innych miejscach, w których się ukrywają,
 • żywe lub martwe pluskwy, oskórek po wylinkach larw, wylęgnięte lub niewylęgnięte jaja.

Objawy ugryzienia przez pluskwy

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pluskwy żywią się ludzką oraz czasem zwierzęcą krwią. „Atakują” przede wszystkim nocą między godzinami 00:00 a 03:00- podczas snu żywiciela. Dzięki posiadaniu wrażliwych na zapach oraz ciepło czułkom są w stanie idealnie zlokalizować swoją ofiarę. Reakcje po ukąszeniu pluskiew mogą być różnorakie. U niektórych ugryzienia nie spowodują żadnej reakcji, u innych niewielkie, jeszcze u innych spowodują uczulenie, silne dolegliwości lub bezsenność.

Jak rozpoznać ugryzienia pluskiew?

Ślady po ugryzieniach pluskiew najczęściej występują w grupach, rzadko pojedynczo- układając się w charakterystyczną linię prostą.

 • ukąszenia pluskiew nie są bolesne, bowiem podczas gryzienia, wstrzykują do krwi żywiciela substancję znieczulającą,
 • przeważnie ugryzienia są swędzące nawet o 10 razy bardziej niż ukąszenia przez komary. W niektórych przypadkach mogą nie być w ogóle odczuwalne,
 • ślady po ugryzieniach przez pluskwy mogą różnić się wyglądem. Często są to wypukłe, zaczerwienione obrzęki ( podobne do ukąszeń pcheł), czasami są bardzo małe i szybko znikają. Zdarza się jednak, że powodują poważne reakcje alergiczne,
 • ślady po ukąszeniach występują najczęściej na odsłoniętych częściach ciała- przeważnie na brzuchu, szyi, plecach, rękach, ramionach, klatce piersiowej, barkach, rzadziej na nogach i stopach,
 • dorosły osobnik żeruje co kilka dni, ale w przypadku braku żywiciela jest w stanie przeżyć nawet kilka miesięcy poddając się hibernacji.

Aby rozpoznać, że ugryzienia pochodzą faktycznie od pluskiew, należy je fizycznie znaleźć, gdyż objawy ukąszenia przez pluskwy wyglądają podobnie, jak ugryzienia przez inne owady (kleszcze, wszy, pchły, roztocza). Ponadto problemy skórne lub schorzenia mogą wywoływać objawy przypominające ukąszenia przez pluskwy- co może prowadzić do wyciągnięcia błędnych wniosków. Dodatkowo większość ludzi nie posiada żadnych śladów (reakcji skórnej) po ukąszeniu. Dlatego najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy rzeczywiście mamy pluskwy w mieszkaniu jest znalezienie oznak ich obecności. Poszukaj żywych lub martwych pluskiew, ich jaj, skorupek jaj, przypatrz się, czy nie zauważyłeś niewielkich, ciemnych lub brunatnych plamek na materacu, pościeli lub w innych miejscach, w których lubią przebywać pluskwy.

Czy pluskwy przenoszą choroby?

Nie uważa się, żeby pluskwy były nosicielami chorób, jednak ich ukłucia mogą być źródłem ostrych podrażnień u niektórych ludzi, skutkując niepokojem, uczuciem strachu, bezsennością, brakiem wigoru i apatią- szczególnie u dzieci. Intensywne żerowanie pluskiew bywa źródłem niedoboru żelaza u niemowląt.

Jak się pozbyć pluskwy? Zwalczanie pluskiew

Przede wszystkim należy być świadomym, że domowe sposoby na zwalczanie pluskiew, zazwyczaj nie są skuteczne. Dlatego ważne jest, by zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy DDD. Stwierdzenie obecności pluskiew na wczesnym etapie ułatwi ich zwalczenie. Pluskwy bowiem mnożą się tylko wówczas, gdy ich obecność jest tolerowana.

Nie zawsze istnieje konieczność pozbywania się wszelkich zapluskwionych rzeczy. Bywa, że pościel czy ubrania wystarczy wyprać w temperaturze 60° C, gdyż taka temperatura zabija pluskwy w każdym stadium ich rozwoju. Z kolei rzeczy, których nie można wyprać w pralce, lub przeznaczone są do prania chemicznego należy wysuszyć w suszarce na maksymalnych ustawieniach przez co najmniej 20 minut. Po wypraniu i osuszeniu takich rzeczy należy je włożyć do czystych, szczelnie zamkniętych opakowań, by nie dopuścić do ponownego zainfekowania ich przez pluskwy.

Do zwalczenia pluskiew domowymi sposobami można użyć także zimna. Każdą rzecz należy umieścić w worku i wsadzić do zamrażalnika ustawionego na -20°C na czas około 10 godzin.

Przy próbach usunięcia pluskiew ważna jest przede wszystkim czystość. Należy dokładnie odkurzać podłogę, każde pęknięcie w ścianie/podłodze, dywany, powierzchnię pod nimi, ramy łóżek, łóżka, szwy materacy, połączenia ścian i podłóg, mebli i innych potencjalnych miejsc bytowania pluskiew. Niestety, samo odkurzanie nie zwalczy wszystkich osobników, zwłaszcza jaj. Jednak dokładne odkurzenie wszelkich miejsc przed wykonaniem zabiegu odpluskwiania, nie tylko zmniejszy liczebność owadów, ale usunie kurz, który pozwoli na lepsze wniknięcie preparatów owadobójczych, tym samym zwiększając ich efektywność. Po skończonym odkurzaniu worek musi zostać szczelnie zamknięty i usunięty z mieszkania.

Aby usunąć pluskwy z mieszkania można użyć także parownicy. Zastosowanie pary jest o tyle skuteczne, iż zabija wszelkie stadia rozwojowe pluskiew, w tym jaja. Jest to zabieg dość czasochłonny i wymaga precyzji. Należy jednak pamiętać, że temperatura pary musi być wyższa niż 45°C.

Jak wygląda zabieg odpluskwiania w naszej firmie

Każdy przypadek traktujemy indywidualnie. Inne metody dobieramy w przypadku zwalczania pluskwy w drewnianym domku, a inne w mieszkaniu. Posiadamy pełen wachlarz profesjonalnych preparatów oraz maszyn, które dobieramy do każdego klienta, by zabieg był w pełni efektywny.

Metody stosowane przez naszą firmę:

 • Oprysk ciśnieniowy (metoda kontaktowo- żołądkowa)- dezynsekcja metodą klasyczną, która polega na rozprzestrzenieniu tzw. cieczy roboczej (środka owadobójczego o odpowiednim stężeniu połączonego z wodą) przy użyciu dobranego opryskiwacza (ręcznego, spalinowego, polowego, plecakowego) w miejscach zainfekowanych przez pluskwy. Metoda wymaga opuszczenia lokalu przez osoby oraz zwierzęta na czas zabiegu oraz późniejszego wietrzenia.
 • Zamgławianie ULV (zimną mgłą)- polega na rozpylaniu cieczy roboczej (środka owadobójczego o odpowiednim stężeniu połączonego z wodą) przy pomocy zamgławiacza ULV dającego „efekt mgły” unoszącej się w powietrzu. Preparat dociera do każdej, nawet najmniejszej szczeliny. Metodę zamgławiania stosujemy najczęściej na terenach otwartych lub dużych, przestronnych pomieszczeniach.
 • Zamgławianie suchą parą polega na zwalczaniu pluskiew wysoką temperaturą. Kontakt owada z suchą zatomizowaną parą o temperaturze dochodzącej do 180°C powoduje natychmiastową śmierć. Metoda fizyczna bez użycia środków chemicznych.
[/vc_column_text]